Udostępnij

Sześć lat temu pozwał państwo w sprawie smogu. W grudniu wreszcie usłyszy wyrok

25.11.2021

Dziewiątego grudnia mamy poznać wyrok w najdłużej ciągnącej się sądowej batalii dotyczącej smogu. Sąd w Gliwicach zapowiedział, że właśnie wtedy ogłosi postanowienie w sprawie Oiwera Palarza. Rybniczanin złożył pozew w sprawie smogu przeciwko Skarbowi Państwa.

Pozew trafił do sądu ponad już ponad sześć lat temu. Przez pierwsze dwa i pół roku zajmował się nim Sąd Rejonowy w Rybniku, który oddalił jego powództwo. Orzeczenie mogło dziwić – prawnicy Palarza domagali się uznania, że smog wpływa na dobra osobiste, w tym na wolność jednostki. Sędzia argumentował z kolei, że nie wykazali oni wpływu smogu na zdrowie swojego klienta.

„Sąd stwierdził, że nie wykazaliśmy tutaj żadnego uszczerbku. Stwierdził także, że możliwość oddychania czystym powietrzem nie jest dobrem osobistym” – mówił Miłosz Jakubowski, reprezentujący Palarza prawnik z Fundacji Frank Bold.

Rybniczanin postanowił szukać sprawiedliwości dalej, odwołując się do Sądu Okręgowego w Gliwicach. Ten zwrócił się z pytaniem do Sądu Najwyższego. Dotyczyło ono drugiej z kwestii poruszonej przez Jakubowskiego – czyli możliwości zakwalifikowania możliwości życia bez smogu jako dobra osobistego. W czerwcu SN orzekł, że oddychanie zdrowym powietrzem samo w sobie nim nie jest, ale pozbawienie jej jednostki wpływa na jego wolność, zdrowie czy prywatność.

Czytaj również: Porównano tempo likwidacji „kopciuchów”. Jeden region zaskakuje

„Uchwała na pewno nie przekreśla szans na wygraną, a nawet delikatnie te szanse zwiększyła” – mówił Jakubowski po ogłoszeniu postanowienia SN.

Pozew w sprawie smogu: ostateczne wysłuchanie stron

W czwartek w gliwickim sądzie strony sporu zabrały głos w sprawie po raz ostatni przed ogłoszeniem wyroku. Jakubowski kolejny raz podkreślił, że regularnie przekraczane normy zanieczyszczeń przyczyniają się do ograniczenia dóbr osobistych Palarza.

– Europejski Trybunał Praw Człowieka wielokrotnie wskazywał, że zanieczyszczenie powietrza i środowiska może skutkować naruszeniem praw ujętych w artykule ósmym Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – czyli prawa do poszanowania życia prywatnego, rodzinnego i mieszkania. Również w Konstytucji mowa jest o swobodzie przemieszczania się – argumentował prawnik. Jakubowski dodawał, że jakość powietrza poprawia się, jednak pozew w sprawie smogu opiera się na poziomach zanieczyszczeń sprzed kilku lat:

– Pozostaje poza sporem, że w Rybniku występowały w okresie, którego dotyczy powództwo występowały znaczne przekroczenia norm dla pyłów PM10, PM2,5 i docelowych poziomów benzo(a)pirenu.

Przedstawiciel Skarbu Państwa i radca Prokuratorii Generalnej Paweł Dobroczek mimo to utrzymywał, że pozew wynika z błędnej przesłanki. Unijna dyrektywa CAFE, która określa dopuszczalne normy zanieczyszczeń nie ma jego zdaniem bezpośredniego przełożenia na ochronę obywateli UE. Wyznacza jedynie docelowe poziomy zanieczyszczeń, wymagając od państw uchwalenia programów ochrony powietrza.

Oliwera Palarza wsparł Łukasz Kosiedowski z biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który dołączył do postępowania trzy lata temu. Jak podkreślił prawnik, decyzja Sądu Najwyższego nie przekreśla szans Palarza na wygraną, a argumenty pozwanej strony są błędne.

– Celem dyrektywy nie jest przyjęcie programów ochrony powietrza. Jest nim doprowadzenie jego jakości do odpowiedniego stanu – wyjaśniał Kosiedowski.

Po wysłuchaniu stron sąd uznał, że potrzebuje więcej czasu na rozstrzygnięcie sprawy. Ostateczną decyzję mamy poznać dziewiątego grudnia. Sam Oliwer Palarz przyznał, że czeka na nią z umiarkowanym optymizmem.

Źródło zdjęcia: Rafal Bloch / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.