Rzecznik Praw Obywatelskich przyłącza się do pozwu rybniczanina o smog

2396
2
Podziel się:

Oliwer Palarz, członek Rybnickiego Alarmu Smogowego, w 2015 roku pozwał Skarb Państwa za smog. Sprawę przegrał, ale złożył apelację. Swój udział w procesie na tym etapie zapowiedział właśnie Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

Przypomnijmy: w wywiadzie dla Smoglabu Oliwer Palarz mówił: Bezczynność ze strony władz lokalnych i krajowych prowadzi do pogorszenia sytuacji. Poza tym obserwowaliśmy [razem z innymi członkami Rybnickiego Alarmu Smogowego] własne zachowania i reakcje naszej rodziny w cały czas wydłużającym się okresie grzewczym. Kaszlenie, osłabienie. Tego nawet nie trzeba tłumaczyć, bo momentami w Rybniku powietrze można kroić nożem. I nie przesadzam, potwierdzają to dane ze stacji monitoringu powietrza. To wszystko sprowadziło nas do myśli, że trzeba wytoczyć proces.

Domagał się 50 tysięcy złotych zadośćuczynienia, które chciał przekazać na cele charytatywne. W czerwcu 2018 roku sąd wydał wyrok – zadośćuczynienia nie będzie, a Skarb Państwa nie jest odpowiedzialny za złą sytuację w Rybniku.

– Sąd powiedział także, że nikt nie zmusza powoda do zamieszkiwania na terenie Rybnika, że mieszka tutaj z własnej woli – mówił z rozmowie z nami mecenas Miłosz Jakubowski (całość do przeczytania TUTAJ), który reprezentuje Palarza. Zapowiedział wtedy także apelację.
Temat pozwu pojawił się na poniedziałkowym spotkaniu rybniczan z Adamem Bodnarem.

– Państwa działalność w Rybniku zaalarmowała całą Polskę o problemie smogu. To wam zawdzięczamy te pierwsze, choć niewystarczające zmiany – mówił RPO, zwracając się do Alarmu Smogowego. – Zamierzam przystąpić do tego pozwu na etapie apelacji – dodał. Podkreślał także, że takie działania wpływają na publiczną dyskusję dotyczącą zanieczyszczeń powietrza i jednocześnie przyspieszają możliwe zmiany. Zadeklarował również monitorowanie w ministerstwach i u wojewodów realizacji rządowego programu walki ze smogiem.

-Zyskaliśmy bardzo poważnego sojusznika – mówił Zdzisław Kuczma z Alarmu w rozmowie z portalem Rybnik.com.pl – Skoro RPO podjął taką decyzję, to znaczy, że dostrzega problem i wagę sprawy nie tylko dla Oliwera Palarza, ale i dla każdej osoby dotkniętej działaniem smogu – zaznaczał.

Zdjęcie: Ralf Lotys (Sicherlich)/ Creative Commons Attribution 4.0 International

Podziel się: