Udostępnij

Poziom CO2 w atmosferze przekroczył 415 ppm. Po raz pierwszy od narodzin ludzkości

14.05.2019

Naukowcy w stacji pomiarowej Mauna Loa na Hawajach odnotowali rekordowy poziom stężenia CO2 w atmosferze – 415 ppm. Zdaniem klimatologów ostatni raz tyle dwutlenku węgla znajdowało się w ziemskiej atmosferze 3 miliony lat temu. Wówczas na Antarktydzie rosły drzewa, a poziom mórz i oceanów był o kilka metrów wyższy.

W obserwatorium Mauna Loa na Hawajach od lat 50-tych XX wieku naukowcy mierzą stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Po raz pierwszy odnotowali oni wynik 415 ppm – nie tylko najwyższy w historii pomiarów, ale także najwyższy w historii ludzkości.

Od roku 1960 stężenie dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze wzrosło o ok. 100 ppm – a więc o niemal jedną trzecią. [Szczegółowym danym można przyjrzeć się m.in. tutaj]

Prof. Ralph Keeling – kierujący projektem badawczym prowadzonym na Hawajach – skomentował rekordowy wynik w ten sposób: „Każdego roku dzieje się tak, że powinniśmy mówić: 'Nie, to nie powinno się dziać. To nie jest normalne’. 'Ten wzrost nie jest zrównoważony pod względem zużycia energii i tego, co robimy na planecie’”.

(Pre)historyczny rekord

„Poziom CO2 w atmosferze osiągnął obecnie 415 ppm. Ostatni raz, kiedy ludzie doświadczyli poziomów tak wysokich, był … nigdy. Człowiek [wtedy – S.M.] nie istniał” – napisał na Twitterze Peter Gleick, meteorolog z amerykańskiej National Academy of Sciences.

Według danych opublikowanych niedawno przez Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Klimatu (PIK), dwutlenek węgla osiągnął poziom niespotykany w ziemskiej atmosferze od 3 milionów lat. Wniosek ten oparto na symulacji komputerowej, uwzględniającej nie tylko współczesne pomiary, ale również ustalenia paleoklimatologów – czerpiących informacje o stężeniach CO2 m.in. z powietrza uwięzionego w lodowcach. [Więcej na temat paleoklimatologii – czyli badań klimatu przed narodzinami ludzkości – przeczytać można na portalu Nauka o Klimacie].

„Cała ludzka historia była w chłodniejszym klimacie niż teraz (…) Pomimo porozumienia klimatycznego w Paryżu, pomimo wszystkich przemówień i protestów – nie widzimy, że nadal wyginamy krzywą” – powiedział Wolfgang Lucht z PIK, w rozmowie z agencją AFP. Zdaniem badaczy z Poczdamu wzrost temperatur zatrzymałaby stabilizacja stężenia CO2 na poziomie 350 ppm – czyli takiego, który przekroczyliśmy w latach 80-tych XX wieku.

Przypomnijmy: Według wspomnianego Porozumienia paryskiego 195 państw świata zadeklarowało wspólną walkę ze zmianami klimatycznymi, poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. Celem jest zatrzymanie wzrostu średnich temperatur na świecie na poziomie max. 2 stopni Celsjusza powyżej poziomu sprzed okresu rewolucji przemysłowej.

Rozwiązaniem optymalnym – do którego państwa zamierzają dążyć – jest zatrzymanie wzrostu średnich temperatur na poziomie 1,5 st. Celsjusza.

 

Źródła: Scripps Institution of Oceanography, science alertAFPNauka o Klimacie, Komisja Europejska

Zdjęcie: Scripps Institution of Oceanography

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.