Udostępnij

Podnoszący się poziom mórz może zagrozić 410 milionom osób

12.07.2021

Najnowsze wyniki badań, opublikowane na łamach „Nature Communications”, wskazują, że obecnie ponad ćwierć miliarda osób żyje w miejscach zagrożonych ze względu na podnoszący się poziom mórz. Naukowcy szacują, że do 2100 roku liczba ta może wzrosnąć do 410 milionów, stąd konieczność działań ochronnych.

Międzynarodowy zespół pod kierownictwem dra Aljosjy Hooijera wykorzystał pomiary satelitarne, by sprawdzić skalę zagrożeń związanych z podnoszącym się poziomem mórz. Wyniki ich badań opublikowano na łamach „Nature Communications„.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że obecnie 267 milionów osób żyje na obszarach znajdujących się mniej niż 2 metry nad średnim poziomem morza. Oznacza to, że w największym stopniu są one zagrożone skutkami problemu, takimi jak m.in. powodzie. 62 proc. zagrożonych terenów znajduje się w strefie międzyzwrotnikowej.

Czytaj także: Czego boją się ludzie? W 15 lat zmieniło się wszystko

Okazuje się jednak, że do 2100 roku wartość ta może wzrosnąć do nawet 410 milionów, zakładając wzrost średniego poziomu morza o 1 metr i niezmienioną liczbę ludności.

Poziom mórz napędzi migracje?

Autorzy badania wskazują, że w związku z problemem konieczne jest prowadzenie działań adaptacyjnych, zmniejszających skutki dla mieszkańców zagrożonych obszarów.

Niewykluczone jednak, że nieprzyjazne warunki zniechęcą wiele osób do życia w tropikach. Szczególnie, że w związku ze zmianami klimatu silniej dotykać ich mogą także inne problemy, jak susze i ekstremalne upały.

Przeczytaj także: Produktywność rolnictwa spadła o 21 proc. Powodem zmiany klimatyczne

Szacuje się, że w przypadku pesymistycznego scenariusza, w którym średnie temperatury na Ziemi wzrastają o 3 st. Celsjusza (względem średniej sprzed rewolucji przemysłowej), za 50 lat duża część globu nie będzie w praktyce nadawać się do zamieszkiwania. Mowa o obszarze zamieszkiwanym wówczas przez 3,5 miliarda osób. O szczegółach wspomnianych analiz pisaliśmy TUTAJ.

_

Z całością przytoczonych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Gonzalo Solari Cooke

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.