Podnoszący się poziom mórz może zagrozić 410 milionom osób

Podziel się:
Podnoszący się poziom mórz

Najnowsze wyniki badań, opublikowane na łamach „Nature Communications”, wskazują, że obecnie ponad ćwierć miliarda osób żyje w miejscach zagrożonych ze względu na podnoszący się poziom mórz. Naukowcy szacują, że do 2100 roku liczba ta może wzrosnąć do 410 milionów, stąd konieczność działań ochronnych.

Międzynarodowy zespół pod kierownictwem dra Aljosjy Hooijera wykorzystał pomiary satelitarne, by sprawdzić skalę zagrożeń związanych z podnoszącym się poziomem mórz. Wyniki ich badań opublikowano na łamach „Nature Communications„.

Z przeprowadzonych analiz wynika, że obecnie 267 milionów osób żyje na obszarach znajdujących się mniej niż 2 metry nad średnim poziomem morza. Oznacza to, że w największym stopniu są one zagrożone skutkami problemu, takimi jak m.in. powodzie. 62 proc. zagrożonych terenów znajduje się w strefie międzyzwrotnikowej.

Czytaj także: Czego boją się ludzie? W 15 lat zmieniło się wszystko

Okazuje się jednak, że do 2100 roku wartość ta może wzrosnąć do nawet 410 milionów, zakładając wzrost średniego poziomu morza o 1 metr i niezmienioną liczbę ludności.

Poziom mórz napędzi migracje?

Autorzy badania wskazują, że w związku z problemem konieczne jest prowadzenie działań adaptacyjnych, zmniejszających skutki dla mieszkańców zagrożonych obszarów.

Niewykluczone jednak, że nieprzyjazne warunki zniechęcą wiele osób do życia w tropikach. Szczególnie, że w związku ze zmianami klimatu silniej dotykać ich mogą także inne problemy, jak susze i ekstremalne upały.

Przeczytaj także: Produktywność rolnictwa spadła o 21 proc. Powodem zmiany klimatyczne

Szacuje się, że w przypadku pesymistycznego scenariusza, w którym średnie temperatury na Ziemi wzrastają o 3 st. Celsjusza (względem średniej sprzed rewolucji przemysłowej), za 50 lat duża część globu nie będzie w praktyce nadawać się do zamieszkiwania. Mowa o obszarze zamieszkiwanym wówczas przez 3,5 miliarda osób. O szczegółach wspomnianych analiz pisaliśmy TUTAJ.

_

Z całością przytoczonych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Gonzalo Solari Cooke

Podziel się: