Udostępnij

Poziom mórz się podnosi. W ciągu 80 lat może wzrosnąć o ponad metr

19.02.2021

Zespół chińskich i australijskich naukowców potwierdził, że wzrost poziomu mórz w związku ze zmianami klimatycznymi następuje zgodnie z wcześniejszymi prognozami. Dalsze przewidywania wskazują, że do końca wieku przybędzie od 30 do 60 cm. Pod warunkiem, że uda nam się zatrzymać wzrost średnich temperatur na poziomie do 2 st. Celsjusza. W najgorszym scenariuszu naukowcy przewidują wzrost poziomu mórz o nawet 1,1 metra.

W badaniach porównano prognozowany wzrost poziomu mórz na początku XXI wieku z obserwacjami satelitarnymi i danymi ze specjalistycznych mierników. Okazuje się, że przewidywania związane ze wzrostem średnich temperatur i topnieniem lodowców – zarówno w skali globalnej, jak i regionalnie – były w zdecydowanej większości słuszne.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Communications„.

„Nasza analiza wskazuje, że modele [wzrostu poziomu mórz – przyp. red.] są bliskie rzeczywistym obserwacjom, co buduje zaufanie do aktualnych prognoz na najbliższe kilkadziesiąt lat” – powiedział w oświadczeniu prof. John Church z Climate Change Research Centre (CCRC) w University of New South Wales.

Czytaj także: Za 100 lat część Gdańska i Hel mogą znaleźć się pod wodą

Zaznacza jednak, że byłby ostrożny z przedłużaniem wspomnianego zaufania na okres XXII wieku. „Wciąż istnieje potencjał do większych wzrostów poziomu mórz, szczególnie po roku 2100 w scenariuszach z wysokimi emisjami [gazów cieplarnianych – przyp. red.]. Dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy nadal starali się wypełniać zobowiązania Porozumienia Paryskiego poprzez znaczną redukcję emisji”- podkreśla prof. Church.

Wzrost poziomu mórz do nawet 1,1 metra

W badaniu chińsko-australijski zespół naukowców przyglądał się różnym scenariuszom dalszego postępu zmian klimatycznych, zależnym od redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Czytaj także: Raport IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki

Okazuje się, że jeśli uda się zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 2 st. Celsjusza względem ery przedindustrialnej (główny cel Porozumienia Paryskiego), możemy spodziewać się wzrostu poziomu mórz o 30-60 cm do 2100 roku. W najczarniejszym scenariuszu, w którym emisje nadal silnie wzrastają, może być on wyższy nawet o 110 cm.

_

Z całością omawianych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Alena Veasey

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.