Udostępnij

Zmiany klimatu zaszkodzą wydajności pracy. Straty szacowane na 1,6 biliona dolarów rocznie

14.12.2021

Wysokie temperatury towarzyszące zmianom klimatycznym na świecie istotnie wpłyną na możliwość wykonywania pracy na zewnątrz w ciągu dnia. Takie wnioski płyną z najnowszych badań, których rezultaty opublikowano w „Nature Communications”. Chodzi o m.in. prace na powietrzu – budowlane i rolnicze w upalne popołudnia. W przypadku przekroczenia bariery 3 stopni Celsjusza ocieplenia straty z tego tytułu mogą wynieść nawet 1,6 biliona dolarów rocznie.

Naukowcy z trzech amerykańskich uniwersytetów, Duke University, Stanforda i Uniwersytetu Waszyngtońskiego, zbadali, jak dalsze ocieplenie planety wpłynie na możliwość wykonywania pracy na zewnątrz. Wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach „Nature Communications”.

Czytaj także: Fala upałów: po raz pierwszy w tym roku temperatura przekroczyła 50 stopni

Już dziś straty z tego tytułu szacowane są na 280-311 miliardów dolarów rocznie. Co może wydarzyć się dalej, wraz z postepowaniem zmian klimatycznych? Modele komputerowe wskazują, że każdy ułamek stopnia dalszego ocieplenia (względem stanu sprzed rewolucji przemysłowej) będzie pogłębiać problem. W przypadku przekroczenia bariery trzech stopni, straty mogą wzrosnąć ponad pięciokrotnie, do ok. 1,6 biliona dolarów rocznie.

To, jak przekroczenie kolejnych progów ocieplenia wpływać będzie na możliwość pracy na zewnątrz, zobaczyć można na przygotowanych mapach:

Skutki bardziej dotkną mniej zamożną część świata

„Niestety, wiele z państw i ludzi najbardziej dotkniętych utratą pracy nie jest odpowiedzialnych za większość emisji gazów cieplarnianych” – powiedział w oświadczeniu Luke Parsons, klimatolog z Duke’s Nicholas School of the Environment, który kierował zespołem badawczym. Podkreśla przy tym, że „wielu pracowników w tropikach już teraz przestaje pracować po południu, bo jest zbyt ciepło”.

Czytaj także: Jeśli przekroczymy ocieplenie o 1,5°C, warunki na części globu będą zbyt trudne do życia

„Szczęśliwie, około 30% utraconego czasu pracy można odzyskać przez przeniesienie godzin zatrudnienia na wczesny poranek. Ale każdy kolejny stopień ocieplenia oznacza, że możliwości przystosowania się w ten sposób gwałtownie zmniejszą się, bo nawet najchłodniejsze pory dnia szybko staną się zbyt ciepłe dla pracy na świeżym powietrzu” – zaznacza Parsons.

Z badania wynika, że największe straty odczują Indie, Chiny, Pakistan i Indonezja. Największe straty per capita dotkną natomiast 14 państw: Bangladesz, Tajlandię, Gambię, Senegal, Kambodżę, Zjednoczone Emiraty Arabskiej, Bahrajn, Katar, Brunei, Ghanę, Togo, Benin, Sri Lankę i Nauru. Skutki odczujemy jednak także na północy, gdzie latem, w najgorętszej porze dnia, częściej będziemy musieć ograniczyć aktywność na zewnątrz.

_

Z przytaczanymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/mansong suttakarn

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.