Wysokie temperatury towarzyszące zmianom klimatycznym na świecie istotnie wpłyną na możliwość wykonywania pracy na zewnątrz w ciągu dnia. Takie wnioski płyną z najnowszych badań, których rezultaty opublikowano w „Nature Communications”. Chodzi o m.in. prace na powietrzu – budowlane i rolnicze w upalne popołudnia. W przypadku przekroczenia bariery 3 stopni Celsjusza ocieplenia straty z tego tytułu mogą wynieść nawet 1,6 biliona dolarów rocznie.
Naukowcy z trzech amerykańskich uniwersytetów, Duke University, Stanforda i Uniwersytetu Waszyngtońskiego, zbadali, jak dalsze ocieplenie planety wpłynie na możliwość wykonywania pracy na zewnątrz. Wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach „Nature Communications”.
Czytaj także: Fala upałów: po raz pierwszy w tym roku temperatura przekroczyła 50 stopni
Już dziś straty z tego tytułu szacowane są na 280-311 miliardów dolarów rocznie. Co może wydarzyć się dalej, wraz z postepowaniem zmian klimatycznych? Modele komputerowe wskazują, że każdy ułamek stopnia dalszego ocieplenia (względem stanu sprzed rewolucji przemysłowej) będzie pogłębiać problem. W przypadku przekroczenia bariery trzech stopni, straty mogą wzrosnąć ponad pięciokrotnie, do ok. 1,6 biliona dolarów rocznie.
To, jak przekroczenie kolejnych progów ocieplenia wpływać będzie na możliwość pracy na zewnątrz, zobaczyć można na przygotowanych mapach:
Skutki bardziej dotkną mniej zamożną część świata
„Niestety, wiele z państw i ludzi najbardziej dotkniętych utratą pracy nie jest odpowiedzialnych za większość emisji gazów cieplarnianych” – powiedział w oświadczeniu Luke Parsons, klimatolog z Duke’s Nicholas School of the Environment, który kierował zespołem badawczym. Podkreśla przy tym, że „wielu pracowników w tropikach już teraz przestaje pracować po południu, bo jest zbyt ciepło”.
Czytaj także: Jeśli przekroczymy ocieplenie o 1,5°C, warunki na części globu będą zbyt trudne do życia
„Szczęśliwie, około 30% utraconego czasu pracy można odzyskać przez przeniesienie godzin zatrudnienia na wczesny poranek. Ale każdy kolejny stopień ocieplenia oznacza, że możliwości przystosowania się w ten sposób gwałtownie zmniejszą się, bo nawet najchłodniejsze pory dnia szybko staną się zbyt ciepłe dla pracy na świeżym powietrzu” – zaznacza Parsons.
Z badania wynika, że największe straty odczują Indie, Chiny, Pakistan i Indonezja. Największe straty per capita dotkną natomiast 14 państw: Bangladesz, Tajlandię, Gambię, Senegal, Kambodżę, Zjednoczone Emiraty Arabskiej, Bahrajn, Katar, Brunei, Ghanę, Togo, Benin, Sri Lankę i Nauru. Skutki odczujemy jednak także na północy, gdzie latem, w najgorętszej porze dnia, częściej będziemy musieć ograniczyć aktywność na zewnątrz.
_
Z przytaczanymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/mansong suttakarn