Udostępnij

Prawie połowa zbadanych spirometrem rybniczan z podejrzeniem chorób płuc

23.10.2018

Rybnik roku zajmuje jedno z pierwszych miejsc na listach miast z największymi stężeniami smogu. W maju Greenpeace uplasował Rybnik na piątej pozycji w zestawieniu europejskim. W Polsce gorsze jest tylko Opoczno i Pszczyna. Teraz do tych złych wiadomości można dołożyć kolejną cegiełkę – wyniki badania spirometrycznego wśród mieszkańców.

Badanie odbyło się w ramach „Dnia dla zdrowych płuc w Rybniku” trwało kilka godzin, zgłosić mógł się każdy, niezależnie od wieku. Wykluczane były jedynie osoby po zawale serca czy udarze. W specjalnym spirobusie rybniczanie mogli sprawdzić, w jakim stanie są ich płuca. Prawie połowa z nich została skierowana do specjalisty z podejrzeniem chorób pulmunologicznych.
W sumie zgłosiło się 55 osób, dwie zostały zdyskwalifikowane – jedna przez przebyty wylew, druga dlatego, że chwilę wcześniej zgasiła papierosa. Na 53 osoby, które mogły zostać przebadane aż u 22 wykryto nieprawidłowości. Jakie? Jedna z badanych osób miała zdiagnozowaną i już leczoną astmę. Siedem – lekkie zaburzenia w przepływie powietrza przez oskrzela. U pięciu osób pojawiło się podejrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc – POCHP, czyli schorzenia, które jest czwartym najczęstszym powodem zgonów na świecie. U dziewięciu – podejrzenie astmy.
Okazuje się, że rybnicki smog może silnie działać na zdrowie mieszkańców. Zarówno astma, jak i POCHP to jedne z najczęstszych schorzeń, które są spowodowane m.in. długotrwałą ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza.
Skąd smog w Rybniku? Przede wszystkim, oczywiście, z domowych kotłów, w których pali się mułem i flotem, a nawet śmieciami. Nie bez winy jest Elektrownia Rybik, która w raporcie „Czarna Chmura Europy” (przeprowadzonym przez cztery organizacje pozarządowe ze wsparciem Światowej Organizacji Zdrowia) znalazła się na piątym miejscu wśród najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia europejskich elektrowni. Przed nią uplasowały się te w Bełchatowie (pierwsze miejsce) i Kozienicach (trzecie miejsce).
„Emitowane przez nią zanieczyszczenia powietrza powodują rocznie około 480 przedwczesnych zgonów, 134 660 utraconych dni pracy czy 10 380 napadów astmy a jej koszty zdrowotne mogą sięgać 1,29 mld euro. Tylko w 2016 r. Elektrownia Rybnik wyemitowała do powietrza 10900 ton dwutlenku siarki, 9460 ton tlenków azotu, 460 ton pyłu, 610 kg arsenu, 24 kg kadmu, 119 kg rtęci i 2 tony ołowiu. Trudno się dziwić, że wdychający od lat te trucizny ludzie w regionie Rybnika chorują” – mówił podczas jednej z prelekcji w ramach „Dnia dla zdrowych płuc” dr hab. Leszek Pazderski, chemik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Według szacunków, oddychanie rybnickim powietrzem przez rok jest równe wypaleniu prawie 3400 papierosów. Co roku kilkukrotnie przekraczana jest dopuszczalna liczba z dni z wysokim stężeniem PM10. – Obserwujemy własne zachowania i reakcje naszej rodziny w okresie grzewczym. Kaszlenie, osłabienie. Tego nawet nie trzeba tłumaczyć, bo momentami w Rybniku powietrze można kroić nożem – mówił w wywiadzie dla Smoglabu Oliwer Palarz z Rybnickiego Alarmu Smogowego, który pozwał Skarb Państwa za smog. Po trwającym dwa lata procesie, sąd odrzucił jego powództwo.
 
Wypowiedź dr Pazderskiego pochodzi ze strony www.rybnik.com.pl
Fot. Flickr/Aidan Jones

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.