Udostępnij

PRECOP27. Eksperci dyskutowali o kluczowych problemach przed szczytem klimatycznym

21.10.2022

W dniach 18 i 19 października w Katowicach odbyła się konferencja PRECOP27. Podczas wydarzenia, organizowanego przez United Nations Global Compact Network Poland oraz Grupę PTWP, dyskutowano o kwestiach istotnych z punktu widzenia zbliżającego się szczytu klimatycznego COP27. Ten rozpocznie się już 6 listopada, w egipskim Sharm El Sheikh.

Dyskusje podejmowane w ramach PRECOP27 mają służyć wypracowaniu stanowisk przed konferencją klimatyczną COP27, która w tym roku odbędzie się w Egipcie. Wypracowane rekomendacje zostaną przesłane do Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i polskiej delegacji na COP27, a także agend i programów ONZ właściwych w zakresie poruszanej tematyki. Trafią również do przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz klimatycznych organizacji młodzieżowych.

Konferencja PRECOP27 odbyła się w dniach 18-19 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Udział w niej wzięło 1200 uczestników, a wśród prelegentów i panelistów znaleźli się eksperci z kraju i ze świata. 2500 osób śledziło transmisję online. Obok wystąpień poszczególnych gości, miejsce miały liczne panele dyskusyjne. Agenda objęła łącznie 21 sesji. Dotyczyły one takich zagadnień jak: zielone budownictwo, zrównoważony transport, edukacja klimatyczna, zrównoważona moda, społeczna odpowiedzialność biznesu, technologie dla klimatu, miasta dla klimatu, zasoby wodne i retencja.

Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in. Sanda Ojiambo, zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ, dyrektor wykonawcza United Nations Global Compact (UNGC), a także Jens Wandel, podsekretarz generalny i p.o. dyrektora wykonawczego Biura Narodów Zjednoczonych ds. Obsługi Projektów (UNOPS), specjalny doradca Sekretarza Generalnego ONZ ds. reform w latach 2018-2021. W szczycie uczestniczyli również Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat) oraz Hatem Tageldin, Ambasador Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce.

Czytaj także: 6 listopada w Egipcie rusza COP27. Na tapecie adaptacja do zmian klimatu i nierówności

Przed ludzkością ogromne wyzwania

„Wyzwania, przed którymi stajemy dzisiaj jako organizacja międzynarodowa, są ogromne: pandemia COVID-19, konflikty zbrojne i katastrofy klimatyczne. Szczególnie w tej ostatniej kwestii potrzebny jest przełom. To właśnie kryzys klimatyczny zmusza nas bowiem do coraz poważniejszego kwestionowania statusu quo. Do poszukiwania zmian systemowych, do dostrzeżenia zależności, jakie zachodzą między kryzysem a pojawiającymi się możliwościami. Ale wymaga to od nas również porozumienia na wszystkich szczeblach władzy. Od poziomu globalnego po lokalny, a także współpracy z szeroką siecią partnerów, również z tymi z sektora prywatnego” – mówiła Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat).

„Konferencja PRECOP 27 pojawia się w krytycznym dla świata czasie, bowiem kryzys klimatyczny dotyka nas wszystkich. Susze i powodzie niszczą nasze ekosystemy, a zmiana klimatyczna to jedno z największych zagrożeń dla osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju. Dobre wieści są jednak takie, że powstaje bardzo wiele zmian w sektorze prywatnym. Wydaje się, że jest on w stanie działać jako lider w tej kwestii. Cieszymy się, że członkowie United Nations Global Compact realizują te działania dwa razy szybciej niż inne podmioty. I że polskie firmy działają na rzecz edukacji klimatycznej, poprawiają stan powietrza i walczą o dekarbonizację transportu” – mówiła Sanda Ojiambo, zastępczyni Sekretarza Generalnego ONZ, dyrektor wykonawcza United Nations Global Compact (UNGC).

Dyskusje o klimacie w cieniu wojny

„Dziś widzimy powrót do przeszłości w postaci wojny w Ukrainie i wywołanego nią globalnego kryzysu energetycznego i żywnościowego. PRECOP27 organizujemy, aby pokazać, że nadal trzeba też działać na rzecz klimatu. Choć proces ten nie jest ani łatwy, ani krótkotrwały” – mówił Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland oraz inicjator konferencji.

Czytaj także: Raport przed COP27: Zmiany klimatu oznaczają częstsze i bardziej śmiertelne upały

Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, zwracał uwagę w wystąpieniu, że ludzkość musi działać. „Zadania, z którymi musimy się mierzyć, żeby powstrzymać kryzys klimatyczny, nie zostały anulowane przez pandemię i wojnę na Ukrainie. A wręcz mam wrażenie, że należy przez to je przyspieszyć ze względu na szybujące ceny energii” – podkreślał Kuśpik.

Globalne wyzwanie: transformacja energetyczna

Jednym z najistotniejszych zagadnień, które poruszano podczas PRECOP 27, była transformacja energetyczna.

Kwestie te poruszył również w swoim wystąpieniu Jens Wandel, dyrektor wykonawczy Biura Narodów Zjednoczonych ds. Obsługi Projektów (UNOPS), specjalny doradca Sekretarza Generalnego ONZ ds. Reform w latach 2018-2021. Zachęcał on, by transformacji energetycznej i drogi w kierunku neutralności klimatycznej nie postrzegać wyłącznie w kategorii kosztów. Przede wszystkim oznaczają one bowiem korzyści w różnych sferach życia. „Mówiąc o inwestycjach klimatycznych rzadko zwracamy uwagę na to, że przynoszą one także korzyści społeczne, zdrowotne, edukacyjne, sprzyjają powstawaniu nowych miejsc pracy. Nie doceniamy tego, że nie tylko redukujemy poziom emisji CO2, ale w istocie inwestujemy w lepsze korzystanie z energii, w naszą przyszłość, w poprawę jakości życia” – mówił Wandel.

Dyrektor UNOPS przekonywał także, że transformacja w kierunku OZE to najlepsza strategia do zażegnania tego kryzysu. „Wysokie ceny energii sprawiają, że energia ze źródeł odnawialnych jest dziś bardzo konkurencyjna. Nie tylko ze względu na ceny, ale również konkurencyjna w sytuacji kryzysu bezpieczeństwa, z którym się borykamy” – zwrócił uwagę Wandel.

_

Konferencja PRECOP27 w Katowicach została zorganizowana przez United Nations Global Compact Network Poland oraz Grupę PTWP.

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.