Udostępnij

6 listopada w Egipcie rusza COP27. Na tapecie adaptacja do zmian klimatu i nierówności

29.09.2022

Niebawem rozpocznie się szczyt COP27, po raz pierwszy od wielu lat organizowany poza światem zachodnim. I to właśnie problemy mniej zamożnej części świata, w tym te związane z adaptacją do zmian klimatycznych, mają być poruszane w pierwszej kolejności. Jak wskazują organizatorzy, jest to okazja do pokazania światowej jedności. Ocieplenie planety to bowiem „egzystencjalne zagrożenie” dla nas wszystkich.

6 listopada rozpocznie się szczyt klimatyczny COP27, tym razem odbywający się w egipskim Sharm El Sheikh. Wybór północnej Afryki wydaje się nie być przypadkowy w kontekście tego, że problemy związane z kryzysem klimatycznym, jak m.in. bezpieczeństwo żywnościowe, są teraz dodatkowo podsycane w wyniku wojny na Ukrainie i ryzyka zagrożenia dostaw zbóż.

Podczas niedawnego szczytu ONZ mówił o tym minister spraw zagranicznych Egiptu, Sameh Hassan Shoukry Selim. Apelował on do wszystkich członków społeczności międzynarodowej, by działali zgodnie z obietnicami i zobowiązaniami wsparcia dla krajów rozwijających się. Tak, aby te mogły poradzić sobie z niszczącymi skutkami katastrofy. Wdrożenie Porozumienia Paryskiego z 2015 roku pokazałoby, przekonywał Selim, że działania klimatyczne pozostają ważnym priorytetem dla świata, pomimo innych stojących przed nim wyzwań.

„Egzystencjalne zagrożenie” dla nas wszystkich

W komentarzu przed COP27 Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum, WEF) podkreśla, że będzie to pierwszy szczyt o charakterze „włączającym”. Uwaga światowych liderów ma być bowiem silniej skupiona na sytuacji i potrzebach mniej zamożnych państw świata. Jak pisaliśmy wielokrotnie, to tzw. Globalne Południe jest bardziej narażone na bezpośrednie skutki zmian klimatycznych.

Według agendy WEF starania zmierzające do ograniczenia globalnego ocieplenia mogą się udać jedynie przy współudziale krajów średnio i najmniej zamożnych. Mówił o tym także niedawno prezydent Egiptu, Abdel Fattah El-Sisi. „Głęboko wierzę, że COP27 będzie okazją do pokazania jedności przeciwko egzystencjalnemu zagrożeniu. Możemy je przezwyciężyć tylko dzięki skoordynowanym działaniom i skutecznej realizacji” – podkreślał El-Sisi.

Czytaj także: Ocieplenie planety przyniesie więcej wojen w Afryce. I pogłębi kryzys migracyjny

Symbolicznie wyraża to wybór miejsca poza Europą, podczas gdy ostatnie sześć szczytów odbywało się na Starym Kontynencie. W ramach COP27 światowi liderzy spotkają się w Egipcie, natomiast COP28 ma odbyć się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Kto zapłaci za kryzys klimatyczny? Wsparcie i pożyczki dla mniej zamożnej części świata

Wsparcie adaptacji do zmian klimatu w krajach Globalnego Południa to koszt wielomiliardowy. Z szerszego komentarza, opublikowanego na portalu Nature, wynika, że to właśnie pieniądze mogą być kością niezgody między uczestnikami COP27. Obiecane do tej pory środki mogą być bowiem niewystarczające.

O co chodzi? Podczas COP26 zdecydowano, że kraje o średnich i niskich dochodach otrzymywać będą na adaptację 40 miliardów dolarów amerykańskich rocznie, począwszy od 2025 roku. To sukces w porównaniu z dotychczasowymi zobowiązaniami. Wcześniej, tj. podczas COP15, ustalono wsparcie roczne w wysokości 100 miliardów, w tym większość, bo 83 miliardy, w formie pożyczek. Tak więc tylko kilkanaście miliardów nie podlegałoby zwrotowi.

Czytaj także: Klimat i nierówności. Gdyby SUV-y były państwem znalazłyby się w pierwszej dziesiątce emitentów

Liczne analizy wskazują jednak, że deklarowana przed rokiem pomoc jest niewystarczająca. Jak wynika z jednej z nich, 40 miliardów dolarów to niewielka część tego, czego społeczności potrzebują do odpowiedniej ochrony przed poważnymi skutkami zmian klimatu.

Państwa mniej zamożnej części świata mają więc o co walczyć, a krajom bogatszym powinno zależeć na dobrych stosunkach z nimi. Skutki zmian klimatycznych to bowiem jedno. W globalnym interesie jest przy tym to, by mniej zamożne kraje rozwijały się w taki sposób, który nie będzie szkodliwy dla klimatu. A więc przy możliwie dużym udziale technologii nisko- i zeroemisyjnych, a nie węgla, gazu i ropy.

_

Zdjęcie: Riccardo Mayer / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.