Udostępnij

Premier Morawiecki powiedział o trzy słowa za dużo [KOMENTARZ]

15.07.2022

Premier Mateusz Morawiecki powiedział do Polaków, by ocieplili domy przed sezonem grzewczym. Jego wypowiedź wywołała burzę. Przede wszystkim dlatego, że powiedział o trzy słowa za dużo. Te słowa to „przed sezonem grzewczym”. Samo ocieplanie budynków to doskonała metoda, by ulżyć portfelom Polaków, a krajowi zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Ale skala zaniedbań, a co za tym idzie też wyzwań, jest tak duża, że jest to zadanie nie na miesiące, a na lata.

Premier Mateusz Morawiecki zachęca polskie gospodarstwa domowe do ocieplenia domów przed zimą. Minister Klimatu Anna Moskwa ogłasza „nowy” rządowy program Czyste Powietrze Plus, który ma wesprzeć termomodernizację. Wszystko brzmi ładnie i sensownie, gdyż w poprawie efektywności polskich domów tkwi ogromny i niewykorzystany potencjał.

Gdyby kilka lat temu rząd na poważnie zabrał się za poprawę efektywności energetycznej dziś polskie gospodarstwa domowe zużywałyby o połowę mniej węgla. Nie musielibyśmy desperacko szukać go po świecie. Jednak skala problemu jest wielka. Ponad półtora miliona domów nie posiada żadnego ocieplenia ścian zewnętrznych. Nie miejmy więc złudzeń, że tak gigantyczny proces inwestycyjny da się przeprowadzić przed zimą. Zimą, która dla wielu gospodarstw domowych będzie bardzo trudna ze względu na braki paliwa oraz szybujące ceny węgla, gazu, drewna i energii elektrycznej.

To czego oczekiwałbym od rządzących to przedstawienie realnej pomocy zachęcającej do ocieplenia ścian i termomodernizacji domów. Niestety takiej oferty nie doczekaliśmy się w ogłoszonym przez minister Moskwę programie Czyste Powietrze Plus. W ostatnich dwóch latach szalejąca inflacja zjadła znaczną część dotacji. Niektóre materiały izolacyjne zdrożały nawet dwukrotnie, a to oznacza że za obecną dotację ocieplimy dwa razy mniejszą powierzchnię ścian niż jeszcze dwa lata temu.

Eksperci od dłuższego czasu apelują o pilne urealnienie poziomów wsparcia w warunkach rosnących cen. Mimo tego takiej zmiany w Czystym Powietrzu Plus nie znajdziemy. Efektywność energetyczna może stanowić realną tarczę na obecny kryzys energetyczny, nie zadziała ona jeszcze w pełni tej zimy, ale jeśli nie zaczniemy teraz to skutki kryzysu będą jeszcze głębsza i dłużej z nimi się będziemy mierzyć. Stąd nasz apel do premiera – jeśli chcemy zachęcić Polaków do ocieplenia domów – najpierw musimy im przedstawić realną ofertę pomocy. Tego zabrakło w Czystym Powietrzu Plus.

Andrzej Guła

Felieton powstał na bazie komentarza udzielonego dziennikowi Rzeczpospolita.

Zdjęcie: sina/Shutterstock

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.