Premier Morawiecki wymienia czyste powietrze i ochronę środowiska na liście priorytetów rządu

Podziel się:
Mateusz Morawiecki

W Katowicach od piątku trwa konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości. Jednym z mówców był premier Mateusz Morawiecki, który mówił o priorytetach rządu na kolejne lata. Wśród pięciu wymienionych celów „wielkiej agendy rozwojowej” znalazła się między innymi ochrona środowiska, w kontekście której była mowa o czystym powietrzu. Wymienił także transformację energetyczną.

Jednocześnie odnosząc się do ochrony środowiska premier Morawiecki podkreślał, że „nie może być tak, że chronimy środowisko kosztem miejsc pracy czy biedy w milionach polskich domów.”

Mówił także:

„Robimy to idąc własną drogą. Czyste powietrze, zdrowe powietrze, zasadzimy w tym roku około 500 mln drzew. Zielona Polska. I jednocześnie też wdrożymy takie zapisy, żeby nie było tych betonowych dżungli w miastach, większych i mniejszych miastach. Zrobimy odpowiednie przepisy, żeby deweloperzy i włodarze miast musieli w odpowiednich proporcjach dbać również o zieleń, dbać o drzewa. Żeby w te upalne dni można było się schronić. Można było korzystać z zieleni.”

Później mówił:

„Będziemy o to walczyć również w  Brukseli, żeby uznać nasze wielkie wysiłki w ochronie klimatu, które już wykonaliśmy i naszą drogę, która będzie drogą w kierunku coraz to bardziej zielonej energii, ale w naszym tempie, które odpowiada naszym interesom, a tam gdzie będziemy musieli przyśpieszyć to tempo, to otrzymamy odpowiednie środki kompensacyjne. Odpowiednie środki finansowe.”

Jako czwarty kluczowy obszar wymienił tranformację energetyki.

Piątym natomiast były inwestycje, a wśród nich Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, tunel w Świnoujściu, Via Carpatia i – jak mówił premier Morawiecki – wiele innych projektów cywilizacyjnych.

 

Całe przemówienie można obejrzeć na stronach WNP. 

 

Fot. Kamila Kozioł/Shutterstock.

Podziel się: