Udostępnij

Presja społeczna zadziałała. Władze Włodawy będą „walczyć o każde drzewo”

26.08.2019

Nacisk na rządzących ma znaczenie – przekonują działacze z Włodawy. Kilka tygodni temu zaapelowali o pomoc w ochronie drzew z centrum swojego miasta. Pod topór miało pójść kilkanaście drzew z placu wokół Czworoboku, pełniącego funkcję rynku. Wygląda na to, że większość z nich jest do uratowania. O ich los w mediach społecznościowych upominali się miedzy innymi Mariusz Szczygieł i Tomasz Organek. 

Wynika to z deklaracji burmistrza Włodawy. „KOCHAM ZIELEŃ, KOCHAM WŁODAWĘ. I nikt mi nie powie, że jest inaczej” – napisał Wiesław Muszyński na swoim profilu na Facebooku. Urząd Miasta ma w planie przebudowę głównego włodawskiego placu. Pierwotnie po zaplanowanej rewitalizacji miała z niego zniknąć większość rosnącej tam zieleni. Zrekompensować miały to nasadzenia nowych drzew – po części w doniczkach. Według wyliczeń aktywistów powierzchnia zajmowana przez roślinność i tak by się jednak zmniejszyła – i to aż sześciokrotnie.

Urzędnicy na początku zasłaniali się niemożnością zmian w zaakceptowanym już projekcie przebudowy placu. Według nich mogłyby one przeważyć o odebraniu dofinansowania ze środków unijnych. Po nagłośnieniu sprawy burmistrz miasta zdecydował jednak się na rozmowę z działaczami. Okazało się, że plany można jeszcze zmienić, a większość drzew uratować.

„Burmistrz zamierza walczyć o każde drzewo i jak największą ilość istniejących wokół Czworoboku zieleńców. Wierzymy, że obecny kształt zieleni może zostać zachowany bez ryzyka utraty dofinansowania projektu.”- napisali na Facebooku mieszkańcy z Inicjatywy Lokalnej Między Drzewami i Inicjatywy LWL.

– Wyszło, że są to w dużej mierze nieporozumienia, a końcowo chcemy tego samego. – komentuje Marek Paszkowski, jeden z włodawskich aktywistów – Przekonaliśmy pana burmistrza, że korzystanie ze starych planów rewitalizacji będzie niekorzystne wizerunkowo. A jeśli przeprowadzimy rewitalizację w odpowiedzialny sposób, to możemy wypromować miasto i jego włodarza.- zauważa Paszkowski.

Kampanię na rzecz drzew z Włodawy poparli między innymi Mariusz Szczygieł i Tomasz Organek.

– Nie ulegajmy złudzeniu, że jak wytniemy drzewa, to będzie bardziej miejsko. Drzewa są nam potrzebne do życia. – apelował muzyk.

Na razie nie wiadomo zbyt wiele o konkretach dotyczących ich dalszych losów zieleni z placu wokół Czworoboku. Te mają być ustalone podczas kolejnych spotkań z mieszkańcami. Aktywiści mają nadzieję, że Włodawa będzie przykładem dla innych miast w Polsce, gdzie remonty placów i skwerów często nie mogą obejść się bez betonowania cennej zieleni.

Autor zdjęcia: Paweł Miazga

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.