Udostępnij

Prezes PiS zapowiada zakaz hodowli zwierząt futerkowych. „Ustawę poprą wszyscy dobrzy ludzie”

08.09.2020

Podczas wtorkowej (8.09) konferencji prasowej z udziałem Jarosława Kaczyńskiego zapowiedziano projekt ustawy dotyczący ochrony zwierząt. Wśród propozycji znalazł się zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Prezes PiS deklaruje, że liczy na poparcie ponad podziałami.

We wtorkowe popołudnie zapowiedziany został projekt ustawy dotyczący ochrony zwierząt w Polsce. Nowe regulacje, zwane piątką dla zwierząt, przedstawione zostały jako propozycja, która powstała przy szczególnym zaangażowaniu młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości.

„To jest ustawa, którą z całą pewnością poprą w Polsce wszyscy dobrzy ludzie. Jestem o tym głęboko przekonany” – powiedział podczas konferencji Jarosław Kaczyński.

Główne propozycje

Wśród propozycji znalazły się regulacje dotyczące m.in. ograniczenia uboju rytualnego, zakazu hodowli zwierząt futerkowych, zwiększenia kompetencji organizacji pozarządowych oraz ściślejszych kontroli schronisk dla zwierząt.

Czytaj także: Koniec hodowli zwierząt na futra w Holandii

Według przedstawionych założeń, ubój rytualny ma być możliwy wyłącznie w zakresie, jaki jest niezbędny dla potrzeb związków wyznaniowych.

Projekt zakłada także, że organizacje prozwierzęce mogłyby korzystać z asysty policyjnej podczas odbierania źle traktowanych zwierząt. Schroniska miałyby podlegać częstszym kontrolom, a inspekcja weterynaryjna zostać wzmocniona możliwością nakładania mandatów.

Czytaj również: Zoolog: kwestionowanie świadomości ssaków i ptaków to ignorancja

„Na mocy nowych regulacji schroniska będą mogły być prowadzone wyłącznie przez jednostki samorządowe i organizacje pożytku publicznego” – powiedział prezentujący założenia projektu Michał Moskal, szef młodzieżówki PiS. „Nałożymy wymóg niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii wobec osób, które prowadzą schroniska i które w nich pracują” – podkreślił Moskal.

Będzie porozumienie ponad podziałami?

Pierwsze komentarze ze strony opozycji wskazują na ostrożne podejście do propozycji i oczekiwanie na szczegóły projektu.

Czytaj także: Co roku przez polowania ginie ponad 200 tysięcy ptaków. “Są zabijane wyłącznie dla rozrywki”

„Zależy nam na wypracowaniu jak najlepszych rozwiązań dla zwierząt, więc liczymy na merytoryczną pracę nad projektem wszystkich środowisk politycznych i organizacji pozarządowych, zajmujących się ochroną zwierząt. (…) Czekamy na projekt i liczymy na prawdziwą, parlamentarną debatę. Czas na zakaz hodowli na futra!” – napisano w facebookowym oświadczeniu Partii Zielonych. Podkreślono przy tym, że nie możemy zapominać o zwierzętach dzikich, w tym ptakach zabijanych przez myśliwych.

https://www.facebook.com/partiazieloni/posts/10157858991152695

_

Zdjęcie: Shutterstock/Rokas Tenys

Źródło: Youtube/PiS, FB

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.