Grupa 39 firm z Brazylii, w tym kilku największych graczy tamtejszej gospodarki, zaapelowała o zatrzymanie niszczenia lasów Amazonii. To kolejny nacisk ze strony biznesu na prezydenta Jaira Bolsonaro, po tym, jak siedmiu globalnych inwestorów zagroziło wycofaniem się z brazylijskiego rynku, jeśli wycinki będą dalej postępować.
Choć są to słabsze groźby niż płynące od globalnych firm inwestycyjnych, wspólne oświadczenie jest pierwszym ze strony tak dużej i silnej grupy brazylijskich firm od czasu, gdy Jair Bolsonaro został prezydentem. To pokazuje, że presja korporacyjna w sprawie zatrzymania dewastacji cennej przyrody jest w tym kraju coraz większa.
Oświadczenie podpisało wiele największych brazylijskich spółek giełdowych, takich jak bank Itau Unibanco, koncern górniczy Vale, browar Ambev i państwowe przedsiębiorstwo elektryczne Eletrobras. W apelu widnieją też regionalni lub brazylijscy szefowie międzynarodowych firm, w tym firma naftowa Shell, Microsoft, producent agrochemiczny Bayer, czy koncern handlowy Cargill.
Czytaj także: Amazonia w ogniu półprawd
W zeszłym miesiącu siedem dużych europejskich firm inwestycyjnych, kontrolujących ponad dwa biliony dolarów, zapowiedziało w agencji prasowej Reuter, że wycofają się z aktywów brazylijskich, jeśli nie zobaczą postępów w powstrzymaniu wylesiania Amazonii. Wtorkowe oświadczenie brazylijskich firm było nieco inne – nie zawierało bowiem ultimatum, a deklarację o współpracy z rządem w celu opracowania rozwiązań ochrony lasu deszczowego.
Jak można przeczytać w liście, “podpisana grupa jest coraz bardziej zaniepokojona wpływem negatywnego postrzegania wizerunku Brazylii na rynku międzynarodowym, jeśli chodzi o problemy społeczne i środowiskowe w Amazonii”. Zdaniem przedstawicieli firm, “konieczne jest silne egzekwowanie przepisów ochrony środowiska”.
Wskaźnik zniszczenia lasów deszczowych Amazonii w Brazylii wzrósł o 34 proc. w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku – mimo że w 2019 roku osiągnął on najwyższy poziom od 11 lat. Za postępującą destrukcję, obrońcy przyrody obwiniają prezydenta Bolsonaro, który osłabił ochronę środowiska i wezwał do zwiększenia wydobycia i rolnictwa w regionie Amazonii.
—
Źródło: New York Times, Reuters
Fot: Marcello Chelo/ Shutterstock