Udostępnij

Prezydent Bolsonaro pod presją korporacji. Apel firm o ochronę Amazonii przybiera na sile

10.07.2020

Grupa 39 firm z Brazylii, w tym kilku największych graczy tamtejszej gospodarki, zaapelowała o zatrzymanie niszczenia lasów Amazonii. To kolejny nacisk ze strony biznesu na prezydenta Jaira Bolsonaro, po tym, jak siedmiu globalnych inwestorów zagroziło wycofaniem się z brazylijskiego rynku, jeśli wycinki będą dalej postępować. 

Choć są to słabsze groźby niż płynące od globalnych firm inwestycyjnych, wspólne oświadczenie jest pierwszym ze strony tak dużej i silnej grupy brazylijskich firm od czasu, gdy Jair Bolsonaro został prezydentem. To pokazuje, że presja korporacyjna w sprawie zatrzymania dewastacji cennej przyrody jest w tym kraju coraz większa.

Oświadczenie podpisało wiele największych brazylijskich spółek giełdowych, takich jak bank Itau Unibanco, koncern górniczy Vale, browar Ambev i państwowe przedsiębiorstwo elektryczne Eletrobras. W apelu widnieją też regionalni lub brazylijscy szefowie międzynarodowych firm, w tym firma naftowa Shell, Microsoft, producent agrochemiczny Bayer, czy koncern handlowy Cargill.

Czytaj także: Amazonia w ogniu półprawd

W zeszłym miesiącu siedem dużych europejskich firm inwestycyjnych, kontrolujących ponad dwa biliony dolarów, zapowiedziało w agencji prasowej Reuter, że wycofają się z aktywów brazylijskich, jeśli nie zobaczą postępów w powstrzymaniu wylesiania Amazonii. Wtorkowe oświadczenie brazylijskich firm było nieco inne – nie zawierało bowiem ultimatum, a deklarację o współpracy z rządem w celu opracowania rozwiązań ochrony lasu deszczowego. 

Jak można przeczytać w liście, “podpisana grupa jest coraz bardziej zaniepokojona wpływem negatywnego postrzegania wizerunku Brazylii na rynku międzynarodowym, jeśli chodzi o problemy społeczne i środowiskowe w Amazonii”. Zdaniem przedstawicieli firm, “konieczne jest silne egzekwowanie przepisów ochrony środowiska”.

Wskaźnik zniszczenia lasów deszczowych Amazonii w Brazylii wzrósł o 34 proc. w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku – mimo że w 2019 roku osiągnął on najwyższy poziom od 11 lat. Za postępującą destrukcję, obrońcy przyrody obwiniają prezydenta Bolsonaro, który osłabił ochronę środowiska i wezwał do zwiększenia wydobycia i rolnictwa w regionie Amazonii.

Źródło: New York Times, Reuters

Fot: Marcello Chelo/ Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.