Udostępnij

Prezydent Bolsonaro pod presją korporacji. Apel firm o ochronę Amazonii przybiera na sile

10.07.2020

Grupa 39 firm z Brazylii, w tym kilku największych graczy tamtejszej gospodarki, zaapelowała o zatrzymanie niszczenia lasów Amazonii. To kolejny nacisk ze strony biznesu na prezydenta Jaira Bolsonaro, po tym, jak siedmiu globalnych inwestorów zagroziło wycofaniem się z brazylijskiego rynku, jeśli wycinki będą dalej postępować. 

Choć są to słabsze groźby niż płynące od globalnych firm inwestycyjnych, wspólne oświadczenie jest pierwszym ze strony tak dużej i silnej grupy brazylijskich firm od czasu, gdy Jair Bolsonaro został prezydentem. To pokazuje, że presja korporacyjna w sprawie zatrzymania dewastacji cennej przyrody jest w tym kraju coraz większa.

Oświadczenie podpisało wiele największych brazylijskich spółek giełdowych, takich jak bank Itau Unibanco, koncern górniczy Vale, browar Ambev i państwowe przedsiębiorstwo elektryczne Eletrobras. W apelu widnieją też regionalni lub brazylijscy szefowie międzynarodowych firm, w tym firma naftowa Shell, Microsoft, producent agrochemiczny Bayer, czy koncern handlowy Cargill.

Czytaj także: Amazonia w ogniu półprawd

W zeszłym miesiącu siedem dużych europejskich firm inwestycyjnych, kontrolujących ponad dwa biliony dolarów, zapowiedziało w agencji prasowej Reuter, że wycofają się z aktywów brazylijskich, jeśli nie zobaczą postępów w powstrzymaniu wylesiania Amazonii. Wtorkowe oświadczenie brazylijskich firm było nieco inne – nie zawierało bowiem ultimatum, a deklarację o współpracy z rządem w celu opracowania rozwiązań ochrony lasu deszczowego. 

Jak można przeczytać w liście, “podpisana grupa jest coraz bardziej zaniepokojona wpływem negatywnego postrzegania wizerunku Brazylii na rynku międzynarodowym, jeśli chodzi o problemy społeczne i środowiskowe w Amazonii”. Zdaniem przedstawicieli firm, “konieczne jest silne egzekwowanie przepisów ochrony środowiska”.

Wskaźnik zniszczenia lasów deszczowych Amazonii w Brazylii wzrósł o 34 proc. w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku – mimo że w 2019 roku osiągnął on najwyższy poziom od 11 lat. Za postępującą destrukcję, obrońcy przyrody obwiniają prezydenta Bolsonaro, który osłabił ochronę środowiska i wezwał do zwiększenia wydobycia i rolnictwa w regionie Amazonii.

Źródło: New York Times, Reuters

Fot: Marcello Chelo/ Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.