Udostępnij

Prezydent Krakowa cenzuruje komentarze. Ukryto profesora ostrzegającego rodziców

22.03.2024

Facebookowe profile krakowskiego urzędu są znane z tego, że cenzurują niewygodnych mieszkańców. Zablokowanych użytkowników jest tak wielu, że urząd odmawia nawet podania ich liczby. A raz za razem do mediów docierają informacje o tym, że przez profile przeszła kolejna fala cenzury. Nikogo w Krakowie to już specjalnie nie dziwi, ani nawet nie oburza, ale tym razem urzędnicy prezydenta poszli bardzo daleko. Postanowiono ocenzurować wpisy profesora AGH oraz zajmującego się środowiskiem dziennikarza, którzy zwracali uwagę, że zielona” akcja urzędników może zagrażać uczestnikom.

Dokładnie chodzi o akcję „Sadzimy las dla krakowian”, która miała polegać na zasadzeniu 4000 drzew na terenach w krakowskiej Nowej Hucie. Ta miała zostać przeprowadzona w ramach krakowskiego budżetu obywatelskiego, ale projektodawca – Akcja Ratunkowa dla Krakowa – wycofał się z niego w ostatnich dniach, alarmując przy tym, że krakowski urząd chce posadzić las na tykającej bombie ekologicznej i ignoruje zagrożenia dla uczestników (w tym dzieci), które wiążą się z grzebaniem w skażonej ziemi.

Rzecz bowiem w tym, że sadzenie ma odbyć się na terenach sąsiadujących z dawnym składowiskiem odpadów nowohuckiego kombinatu. A więc obszarze, co do którego istnieją obawy, że poziom skażenia jest tam bardzo wysoki. Obawy tym bardziej uzasadnione, że krakowscy urzędnicy blokują próby zbadania jego stanu. Robią to między innymi odrzucając rok po roku projekt składany do budżetu obywatelskiego, który przeznacza środki właśnie na zbadanie stanu poprzemysłowych nowohuckich terenów.

Pojawiły się więc osoby, które alarmują, że wysłanie dzieci, by grzebały się w ziemi, która może być skażona przez przemysłowe odpady z czasów PRL, jest – mówiąc delikatnie – skrajnie nieodpowiedzialne. I dodają, że jak cokolwiek chce się robić z tym terenem, to trzeba najpierw rzetelnie ustalić, co tam jest.

I są to ludzie, których – jeżeli zapytacie o moje zdanie – warto słuchać.

Prezydent Jacek Majchrowski woli ich jednak cenzurować, bo dokładnie to zrobił.

Cenzura na profilu Jacka Majchrowskiego

W odpowiedzi na wycofanie się projektodawcy z akcji, Majchrowski umieścił na swoim Facebookowym profilu wpis, w którym przekonywał, że sadzenie odbędzie się, bo nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia ludzi. Co – nawiasem mówiąc – można odczytać i tak, że jest zagrożenie pośrednie.

Może więc nikt nie padnie przy samym sadzeniu, ale co będzie później? No właśnie.

Jacek Majchrowski Sadzimy las dla krakowian

Przed tym postanowił ostrzec profesor Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej, który wezwał, by akcję przełożyć i zorganizować dopiero wtedy, kiedy zbada się poziom skażenia gruntów.

Prof. Czop wie, o czym mówi, bo jest specjalistą z zakresu hydrogeologii, gospodarki wodnej i ochrony środowiska i wód oraz inżynierii środowiska.

 class=

O sprawę zapytał także dziennikarz RMF MAXX Przemysław Błaszczyk, który od wielu lat zajmuje się tematem skażenia tego terenu (pisze także dla nas) i opowiada historie, od których mogą zjeżyć się włosy na głowie.

 class=

Czy jednak prezydent Jacek Majchrowski zainteresował się tymi głosami?

Skąd.

Zamiast tego zadbał, żebyście ich nie poznali i komentarze prof. Czopa oraz red. Błaszczyka po prostu ukrył. (To taki mechanizm Facebooka, który powoduje, że ocenzurowany komentarz widzi tylko jego autor oraz jego znajomi. Ten pierwszy, nie wie nawet, że go ocenzurowano, a ludzie nie mogą zapoznać się z jego opinią). I teraz, kiedy ktoś wchodzi na wpis Jacka Majchrowskiego, w którym ogłasza on, że wszystko jest ok, a sadzenie odbędzie się niezależenie od obaw i braku badań, nie zobaczy żadnego ostrzeżenia:

Czop cenzura

Jak widzicie miejsce ostrzeżeń zajmuje pusta biel.

Usunięcie tych komentarzy mówi więcej niż same ostrzeżenia. Zwykle bowiem jest tak, że najbardziej warto słuchać właśnie tych ludzi i tych słów, które władza próbuje przed wami ukryć.

Rzadko bowiem robi to bez powodu.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/De Visu

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.