Udostępnij

Prezydent podpisał ustawę „lex Adranowski”. Koniec z bezpiecznymi spacerami w lesie

29.01.2020

Specustawa, zakładająca kary więzienia i grzywny za „przeszkadzanie” w polowaniach, przez Senat przeszła bez poprawek. Aktywiści antyłowieccy oraz miłośnicy przyrody mieli nadzieję, że „lex Ardanowski” zostanie zablokowane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tak się jednak nie stało.

Na oficjalnej stronie prezydenta Andrzeja Dudy pojawiła się informacja, że ustawa mająca na „celu ułatwianie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt” została przez głowę państwa podpisana.

W teorii nowe prawo ma pomóc w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF), czyli wirusa, którym często są zarażone dziki. Jednak w praktyce będzie dotyczyć większości Polaków. Zapisano w niej, że za przeszkodzenie w polowaniu grozi nawet rok więzienia. Jeśli ktoś utrudni odstrzał sanitarny, może być skazany nawet na 3 lata więzienia. Za „przeszkadzanie” będą uważane m.in. zwykłe spacery w lesie.

Mecenas Karolina Kuszlewicz, zajmująca się ochroną praw zwierząt, na swojej stronie facebookowej skomentowała: „Prezydent złożył podpis pod ustawą wymierzoną w 99,7% społeczeństwa – wszyscy jesteśmy potencjalnie przeszkadzającymi w polowaniu, a zatem potencjalnymi przestępcami. Nie tędy droga, zupełnie nie tędy. Daję tej ustawie 3-6 miesięcy i będzie zmieniana. Niestety w tym czasie nie rozwiąże żadnych problemów, ale nasili wzajemną niechęć myśliwych i przeciwników polowań. To kolejne narzędzie do antagonizowania ludzi, zamiast konstruktywnych rozwiązań.”

Aktywiści zauważają również, że ustawa wcale nie pomoże w zwalczaniu ASF. Tak jak nie pomógł ubiegłoroczny odstrzał dzików.
– W zeszłym roku mieliśmy ogniska ASF przy wschodniej granicy, teraz zakażone dziki pojawiają się też po drugiej stronie kraju. To nie zwierzęta przebiegły całą Polskę, to myśliwi! – mówił w rozmowie ze SmogLabem przewodniczący Akademickiego Stowarzyszenia przeciwko Myślistwu Rekreacyjnemu Marcin Urbaniak.

Zdjęcie: Simon Gatzka/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.