Udostępnij

Priorytet dla pieszych i rowerzystów. Tak Gdańsk chce walczyć z wirusem

18.05.2020

Stolica woj. pomorskiego ułatwi pieszym i rowerzystom poruszanie się w mieście. W ten sposób można pogodzić ekologię ze społecznym dystansem – przekonują urzędnicy. W związku z tym centrum miasta stanie się „strefą zamieszkania”. Kierowców czekają ograniczenia w wielu innych miejscach.

Zmiany w wielu miejscach będą rewolucyjne. Chodzi między innymi o poszerzenie chodników i wyrzucenie parkujących samochodów na jezdnię. Ma to zapewnić możliwość utrzymania odstępu między pieszymi. Ścisłe centrum stanie się z kolei „strefą zamieszkania”. Oznacza to, że w każdym miejscu reprezentacyjnego Głównego Miasta pierwszeństwo będą mieli piesi. Takie same zmiany czekają również mieszkańców kilku oddalonych od centrum osiedli.

„Na wybranych ulicach chcemy stworzyć priorytet dla ruchu pieszego. Będziemy też likwidować przyciski [przy sygnalizacji świetlnej – przyp. aut.], które obecnie są zaklejone. Nie można dłużej utrzymać sytuacji, gdy pieszy czy rowerzysta musi domagać się przejścia lub przejazdu na drugą stronę ulicy” – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.



Czytaj również: WHO zaleca poruszanie się rowerem. Europejskie miasta będą to ułatwiać

Bezpieczniej ma być również dla rowerzystów. Specjalne pasy dla jednośladów powstaną między innymi w ciągu ulicy Hallera. To „czarny punkt” na rowerowej mapie miasta. W ciągu trzech lat doszło tam do 23 kolizji i wypadków z udziałem cyklistów. Pasy rowerowe powstaną też na innych ulicach, między innymi na Warszawskiej, Dragana czy 3 Maja.

Gdańsk jest kolejnym polskim miastem, które wprowadza ułatwienia dla pieszych i rowerzystów. Wcześniej zdecydował się na to Kraków. Urzędnicy twierdzą, że czas pandemii jest na to dobrym momentem. Samochodów w mieście jest mniej, łatwiej więc zmieniać organizację ruchu. Dzięki temu ulice mają się mniej korkować na jesieni. Od września zapowiadany jest powrót uczniów do szkół. Możliwe, że do normalnego działania wrócą uczelnie i zakłady pracy. Jednocześnie wiele osób wciąż może obawiać się korzystania z komunikacji miejskiej.

Wcześniej na podobne zmiany zdecydowały się metropolie z zachodu Europy: Mediolan, Berlin czy Bruksela. Przesiadkę na rower i poruszanie się pieszo rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia. „Jeśli tylko to możliwe, rozważ jazdę na rowerze lub chodzenie. Zapewnia to dystans fizyczny, pomagając jednocześnie spełnić minimalne wymagania dotyczące codziennej aktywności fizycznej, co może być trudniejsze w czasie zdalnej pracy oraz ograniczonego dostępu do sportu i innych zajęć rekreacyjnych.” – piszą eksperci WHO w swojej rekomendacji.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / Oleksanrd Dudnyk

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.