Udostępnij

Zmiany klimatu mogą pogłębić problem susz i pożarów w Amazonii

05.07.2021

Najnowsze ustalenia badaczy z Wielkiej Brytanii wskazują, że postępujące zmiany klimatyczne mogą znacząco pogłębić problem suszy we wschodnich obszarach Amazonii prowadząc do pożarów. Badania sugerują, że sytuacja jest poważniejsza niż wcześniej sądzono.

W ciągu najbliższych 80 lat ogromne obszary we wschodniej części Amazonii zmierzą się z ekstremalną suszą. To wniosek z badań prowadzonych na brytyjskim University of Leeds. Remedium stanowi podjęcie zdecydowanych działań na rzecz ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Environmental Research Letters„.

Przewidywane susze mogą mieć istotny wpływ na cykl wody w regionie, bioróżnorodność, a także ryzyko pożarowe. Grożą ponadto uwolnieniem dużych ilości dwutlenku węgla z gleby do atmosfery. To z kolei napędzać będzie w dalszym ciągu zmiany klimatyczne na planecie.

„Ludzie w Brazylii i na całym świecie są słusznie zaniepokojeni tym, co przyszłość przyniesie dla Amazonii. Co z jej cennym magazynem węgla oraz tamtejszą bioróżnorodnością” – powiedziała w oświadczeniu kierująca badaniami dr Jessica Baker z University of Leeds.

Czytaj także: Amazonia w ogniu półprawd

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez uczelnię, do tej pory nie było jasne, czy dalsze zmiany klimatyczne przyniosą susze czy wzrost wilgotności w regionie Amazonii. Dlatego zespół badawczy przeanalizował 38 prognoz, odrzucając najmniej prawdopodobne z nich, w oparciu m.in. o badania terenowe. Udało się w ten sposób zawęzić przewidywania i określić wysoce prawdopodobny kierunek zmian. Uważa się, że nastąpi znaczące wysuszenie we wschodnich obszarach Amazonii prowadzące do pożarów. Będzie to zapewne zjawisko równoległe do wzrostu opadów w części zachodniej.

_

Z pełnymi wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/marcio isensee

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.