Udostępnij

Producent antysmogowej wieży: napiszcie, że wieża działa, ale nie powiemy, jak to zmierzyliśmy

09.05.2018

Chwilę temu opublikowaliśmy króciutki tekst z opisem eksperymentu, który kilku naukowców z AGH przeprowadziło w krakowskim Parku Jordana, gdzie przez kilka tygodni stała słynna antysmogowa wieża – Smog Free Tower. Tekst wywołał reakcję producenta wieży. Z redakcją skontaktowała się koordynatorka public relations Studio Roosegaarde i napisała, że skuteczność jej działania bardzo zależy od pogody, ale jest potwierdzona przez pomiary prowadzony przez Politechnikę w Eindhoven i „światowy autorytet w dziedzinie smogu” prof. Blockena z tejże uczelni.

Dodała też, żeby nie wahać się z pytaniami o więcej informacji.

W związku z tym się nie zawahałem i poprosiłem o wyniki badań prof. Blockena oraz opis metodologii ich przeprowadzenia, by móc ocenić, czy tekst potrzebuje rozwinięcia. Odpowiedzią było przesłanie krótkiego oświadczenia opatrzonego pieczątką, które nie zaspokoiło jednak mojej ciekawości i które znajdziecie poniżej:

Znów więc skorzystałem z zachęty do zadawania pytań, a dalsza korespondencja wyglądała dość ciekawie. „Dziękuję za krótkie oświadczenie. Wygląda interesująco. Mam jednak kilka dodatkowych pytań. Przede wszystkim o metodologię, a także o to w jakich warunkach pogodowych i zewnętrznych udało się osiągnąć poziom redukcji na poziomie 45 proc. pyłu PM10.”

Studio Roosegaarde zamilkło.

Wysłałem więc przypomnienie.

Przyszła odpowiedź, która mówiła, że najlepiej kontaktować się bezpośrednio z Politechniką.

Odpisałem, że wydaje mi się dziwne, iż ktoś jednocześnie chce bym napisał, że jego produkt działa i odmawia udostępnienia potwierdzających to badań. Poprosiłem też o informację na temat tego, z kim dokładnie powinienem się kontaktować na TU Eindhoven.

Studio Roosegaarde zamilkło.

Skontaktowałem się bezpośrednio z prof. Bertem Blockenem, który jednak odmówił udzielenia informacji na temat badań Smog Free Tower. Napisał też, że informował już jej producenta, że nie będzie więcej odpowiadał na pytania związane z tym tematem.

Studio Roosegarde odezwało się dzień później. Przeczytałem, że powinienem się kontaktować z prof. Bertem Blockenem.

Wnioski wyciągnijcie sami.

Fot. Smog Free Tower. Materiały prasowe.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.