Producent antysmogowej wieży: napiszcie, że wieża działa, ale nie powiemy, jak to zmierzyliśmy

Podziel się:
smog_free_tower

Chwilę temu opublikowaliśmy króciutki tekst z opisem eksperymentu, który kilku naukowców z AGH przeprowadziło w krakowskim Parku Jordana, gdzie przez kilka tygodni stała słynna antysmogowa wieża – Smog Free Tower. Tekst wywołał reakcję producenta wieży. Z redakcją skontaktowała się koordynatorka public relations Studio Roosegaarde i napisała, że skuteczność jej działania bardzo zależy od pogody, ale jest potwierdzona przez pomiary prowadzony przez Politechnikę w Eindhoven i „światowy autorytet w dziedzinie smogu” prof. Blockena z tejże uczelni.

Dodała też, żeby nie wahać się z pytaniami o więcej informacji.

W związku z tym się nie zawahałem i poprosiłem o wyniki badań prof. Blockena oraz opis metodologii ich przeprowadzenia, by móc ocenić, czy tekst potrzebuje rozwinięcia. Odpowiedzią było przesłanie krótkiego oświadczenia opatrzonego pieczątką, które nie zaspokoiło jednak mojej ciekawości i które znajdziecie poniżej:

Znów więc skorzystałem z zachęty do zadawania pytań, a dalsza korespondencja wyglądała dość ciekawie. „Dziękuję za krótkie oświadczenie. Wygląda interesująco. Mam jednak kilka dodatkowych pytań. Przede wszystkim o metodologię, a także o to w jakich warunkach pogodowych i zewnętrznych udało się osiągnąć poziom redukcji na poziomie 45 proc. pyłu PM10.”

Studio Roosegaarde zamilkło.

Wysłałem więc przypomnienie.

Przyszła odpowiedź, która mówiła, że najlepiej kontaktować się bezpośrednio z Politechniką.

Odpisałem, że wydaje mi się dziwne, iż ktoś jednocześnie chce bym napisał, że jego produkt działa i odmawia udostępnienia potwierdzających to badań. Poprosiłem też o informację na temat tego, z kim dokładnie powinienem się kontaktować na TU Eindhoven.

Studio Roosegaarde zamilkło.

Skontaktowałem się bezpośrednio z prof. Bertem Blockenem, który jednak odmówił udzielenia informacji na temat badań Smog Free Tower. Napisał też, że informował już jej producenta, że nie będzie więcej odpowiadał na pytania związane z tym tematem.

Studio Roosegarde odezwało się dzień później. Przeczytałem, że powinienem się kontaktować z prof. Bertem Blockenem.

Wnioski wyciągnijcie sami.

Fot. Smog Free Tower. Materiały prasowe.

Podziel się: