Udostępnij

Producent antysmogowej wieży: napiszcie, że wieża działa, ale nie powiemy, jak to zmierzyliśmy

09.05.2018

Chwilę temu opublikowaliśmy króciutki tekst z opisem eksperymentu, który kilku naukowców z AGH przeprowadziło w krakowskim Parku Jordana, gdzie przez kilka tygodni stała słynna antysmogowa wieża – Smog Free Tower. Tekst wywołał reakcję producenta wieży. Z redakcją skontaktowała się koordynatorka public relations Studio Roosegaarde i napisała, że skuteczność jej działania bardzo zależy od pogody, ale jest potwierdzona przez pomiary prowadzony przez Politechnikę w Eindhoven i „światowy autorytet w dziedzinie smogu” prof. Blockena z tejże uczelni.

Dodała też, żeby nie wahać się z pytaniami o więcej informacji.

W związku z tym się nie zawahałem i poprosiłem o wyniki badań prof. Blockena oraz opis metodologii ich przeprowadzenia, by móc ocenić, czy tekst potrzebuje rozwinięcia. Odpowiedzią było przesłanie krótkiego oświadczenia opatrzonego pieczątką, które nie zaspokoiło jednak mojej ciekawości i które znajdziecie poniżej:

Znów więc skorzystałem z zachęty do zadawania pytań, a dalsza korespondencja wyglądała dość ciekawie. „Dziękuję za krótkie oświadczenie. Wygląda interesująco. Mam jednak kilka dodatkowych pytań. Przede wszystkim o metodologię, a także o to w jakich warunkach pogodowych i zewnętrznych udało się osiągnąć poziom redukcji na poziomie 45 proc. pyłu PM10.”

Studio Roosegaarde zamilkło.

Wysłałem więc przypomnienie.

Przyszła odpowiedź, która mówiła, że najlepiej kontaktować się bezpośrednio z Politechniką.

Odpisałem, że wydaje mi się dziwne, iż ktoś jednocześnie chce bym napisał, że jego produkt działa i odmawia udostępnienia potwierdzających to badań. Poprosiłem też o informację na temat tego, z kim dokładnie powinienem się kontaktować na TU Eindhoven.

Studio Roosegaarde zamilkło.

Skontaktowałem się bezpośrednio z prof. Bertem Blockenem, który jednak odmówił udzielenia informacji na temat badań Smog Free Tower. Napisał też, że informował już jej producenta, że nie będzie więcej odpowiadał na pytania związane z tym tematem.

Studio Roosegarde odezwało się dzień później. Przeczytałem, że powinienem się kontaktować z prof. Bertem Blockenem.

Wnioski wyciągnijcie sami.

Fot. Smog Free Tower. Materiały prasowe.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.