Udostępnij

Program Złap Deszcz zapewnia dotacje i pozwala oszczędzać wodę

04.12.2023

Złap Deszcz: „Darmową deszczówką można zastąpić nawet połowę wody wodociągowej zużywanej w gospodarstwie domowym”. Mieszkańcy Wrocławia już po raz czwarty mogą uzyskać dotację na instalację do gromadzenia wody deszczowej i roztopowej.

Miasto wyszło naprzeciw postępującym zmianom klimatu i postanowiło dofinansować zbieranie deszczówki. W ten sposób oszczędzają mieszkańcy oraz poprawia się lokalna retencja wody.

Na początku kwietnia ruszył nabór wniosków do czwartej już edycji Programu Złap Deszcz. W związku ze zmianami klimatu i pojawiającymi się w ich następstwie suszami lub nawalnymi deszczami, Wrocław postanowił zainwestować w proste remedium. Pomaga ono poprawić retencję wody w mieście, które, jak każde inne, jest narażone na skutki ocieplenia klimatu oraz tworzenie się miejskich wysp ciepła.

Na czym polega Program Złap Deszcz?

Gmina udziela Wrocławianom dotacji na wykonanie przydomowych instalacji. Są to m.in. ogrody deszczowe, zbiorniki naziemne i podziemne, studnie chłonne, instalacje nawodnieniowe i dachy retencyjne.

– Idea polega na  ochronie zasobów wodnych, poprzez gromadzenie wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania – tłumaczy w rozmowie ze SmogLabem Wioletta Witkowska, kierownik Działu Infrastruktury Zielono – Niebieskiej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Program umożliwił mieszkańcom Wrocławia efektywne gospodarowanie wodą opadową na własnej posesji. Jednocześnie ograniczają oni zużycie wody do picia i redukują ilość wody odprowadzanej przeciążoną już miejską siecią kanalizacyjną.

Jak mówi Witkowska, w zeszłym roku Program Złap deszcz został rozbudowany o udział spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Nowością w tym roku jest również możliwość uzyskania dofinansowania do utworzenia dachu retencyjnego – zielonego lub żwirowego.

Czytaj także: Wrocław: Zielone dachy mogą zwolnić z podatku od nieruchomości

Nawet 10 tys. zł na instalację do zbierania deszczówki

– Beneficjentami Programu Złap Deszcz są  osoby fizyczne będące właścicielami lub posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych i nieruchomości – wyjaśnia Witkowska.

Od zeszłego roku z dopłat mogą skorzystać także wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe w granicach administracyjnych Wrocławia.

Wysokość dotacji:
– 80 proc. kosztów, ale nie więcej niż 5 000 zł dla osób fizycznych,
– 80 proc. wydatków ale nie więcej niż 10 000 zł dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

Złap deszcz zyskuje na popularności wśród mieszkańców

Zdaniem Działu Infrastruktury Zielono – Niebieskiej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Program Złap Deszcz cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców.

– Wobec postępujących zmian klimatu, narastającego problemu suszy, jak również wysokich koszów wody z wodociągu, mieszkańcy dostrzegają konieczność wykorzystywania wody opadowej. W naszym kraju trafia ona zwykle bezpośrednio do kanalizacji lub cieków wodnych. W ten sposób darmową deszczówką można zastąpić nawet połowę wody wodociągowej zużywanej w gospodarstwie domowym – tłumaczy SmogLabowi Witkowska.

Mieszkańcy wykorzystują zgromadzoną wodę deszczową np. do podlewania roślin, podczas prac ogrodowych, do mycia pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych, prania, spłukiwania oraz mycia samochodów.

Udzielono już dotacji na łączną kwotę ponad 1,2 mln zł

– Mieszkańcy Wrocławia chętnie korzystają z dotacji. Od początku realizacji Programu Złap Deszcz, tj. od 2019 r. udzielono 437 dotacji na łącza kwotę 1 256 500 zł – mówi Witkowska i wylicza wykonane instalacje.

427 urządzonych systemów deszczowych, w tym:
– ogrody deszczowe w gruncie lub w pojemniku: 19
– studnie chłonne i muldy: 12
–  naziemne zbiorniki przyrynnowe: 271  
–  podziemne zbiorniki na wody opadowe wraz z instalacją: 124
–  zielone dachy: 1

Tegoroczny nabór potrwa do 30.08.2022r. lub do wcześniejszego wyczerpania  środków. Termin rozliczenia wniosków 31.10.2022r.Szczegółowe zasady naboru oraz wnioski zamieszczone są na stronie. Dodatkowo, na zlecenie miasta, naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego przygotowali praktyczny poradnik dla mieszkańców.

Program ogranicza jednak pewne działania w kamienicach. Przykład z wrocławskiego podwórka – na parterze kamienicy jest bar zajmujący 4 proc. powierzchni budynku. Kamienica ta jest wykluczona z Programu Złap Deszcz, ponieważ we wspólnocie prowadzona jest działalność gospodarcza.

– Wystarczyłoby zmniejszyć poziom dofinansowania o te 4 proc. Bar jest od frontu, a podwórko od tyłu. Zgłaszałem ten problem, ale nic to nie dało – powiedział SmogLabowi Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju, lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Kwestią sporną jest dofinansowywanie małej retencji przy jednoczesnej chęci sprzedaży deweloperom podmokłych łąk. Pisaliśmy o tym niedawno w tekście NIE dla „betonozy”. Wrocławianie uratowali cenne łąki.

Zdjęcie tytułowe: Urząd Miejski Wrocławia

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.