Udostępnij

Protestujący blokują ruch w 5 miastach Wielkiej Brytanii. Każde z nich reprezentuje inny aspekt kryzysu klimatycznego

15.07.2019

Ruch Extinction Rebellion [„Rebelia przeciw wymieraniu” – red.] powraca do akcji protestacyjnej w postaci blokowania ulic. Tym razem protest obejmuje 5 miast w Wielkiej Brytanii – przy czym w każdym w nich podejmowany jest inny problem ekologiczny. Akcja ma charakter obywatelskiego nieposłuszeństwa, co oznacza, że protestujący liczą się z reakcją władz, w tym aresztowaniami.

Kolejny z protestów Extinction Rebellion rozpoczął się w poniedziałek w pięciu brytyjskich miastach. Aktywiści zablokowali ruch uliczny w pięciu brytyjskich miastach – Cardiff, Glasgow, Bristolu, Leeds i Londynie. Na drogach rozstawione zostały kolorowe łodzie, podobne do tej, która towarzyszyła protestom podczas pierwszego dużego protestu rebeliantów, w kwietniu tego roku. Wówczas blokowane były ulice Londynu, przez 11 dni, co skończyło się aresztowaniem 1000 osób.

Tym razem na łodziach umieszczone zostały napisy „ACT NOW!”, będące wezwaniem władz do natychmiastowego działania. Ponadto każda łódź nosi imię jednego z działaczy i działaczek ekologicznych (głównie zmarłych), działających w różnych krajach świata.

Jak podaje „The Guardian” w londyńskim proteście bierze udział ok. 250 osób, w tym dzieci, spośród których najmłodsze ma kilkanaście miesięcy. Towarzyszy im 15 wozów policyjnych.

Wydarzenie w każdym z miast odnosi się do innego zagadnienia związanego z kryzysem klimatycznym. W każdym przygotowano więc inne happeningi, których przebieg będzie się wiązał z wybranym problemem.

I tak protest w Bristolu koncentruje się przede wszystkim wokół wzrastających poziomów mórz, pożarów i susz; w Cardiff – górników, którzy zginęli przy wydobyciu węgla; w Glasgow – problemów Globalnego Południa, w tym skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych; w Leeds – wokół związków między bankowością a branżą energii nieodnawialnej; w Londynie – wokół odpowiedzialności prawnej za wywołanie i bierność wobec kryzysu, a także aresztowań protestujących.

Ruch Extinction Rebellion, działający również w Polsce, domaga się od rządów przede wszystkim redukcji do zera emisji CO2 netto (a więc tzw. zeroemisyjności) do 2025 roku. Działanie to ma zdaniem protestujących ocalić Ziemię przed skutkami postępującego kryzysu klimatycznego, w tym szóstego wielkiego wymierania.

Obywatelskie nieposłuszeństwo

Protesty prowadzone przez aktywistów Extinction Rebellion ma charakter obywatelskiego nieposłuszeństwa, co oznacza, że celowo łamią oni prawo (w tym przypadku blokując ulicę, czy uderzając w „porządek publiczny”), licząc się z jego konsekwencjami.

W czasie i bezpośrednio po kwietniowych protestach Extinction Rebellion aresztowanych zostało ok. 1000 osób, a sprawy niektórych z nich są aktualnie rozpatrywane przez brytyjskie sądy.

Na Wyspach Brytyjskich było to największe masowe aresztowanie protestujących od czasu działalności brytyjskich sufrażystek w XIX wieku  [Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.].

 

Źródła: rebellion.earth, The Guardian, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/Sandor Szmutko

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.