Udostępnij

Kopalnie zarobią więcej. Wzrost cen o 86 proc. w miesiąc, „znacznie powyżej wzrostu kosztów wydobycia”

02.11.2022

Fundacja Instrat zaprezentowała comiesięczne zestawienie na temat węgla kamiennego w Polsce. Dane za sierpień pokazują spadki w zakresie wydobycia i sprzedaży węgla, a także zatrudnienia w sektorze górnictwa. Znaczący wzrost odnotowano natomiast w zakresie poziomu cen polskiego węgla kamiennego dla energetyki i ciepłownictwa. „Wzrost cen węgla jest znacznie powyżej wzrostu kosztów jego wydobycia” – komentuje Bernard Swoczyna, ekspert Fundacji Instrat.

Najnowsze dane na temat węgla kamiennego w Polsce, zebrane przez Fundację Instrat, dotyczą sierpnia 2022 roku. Surowiec ten jest kluczowy dla funkcjonowania polskiej energetyki (w obecnym kształcie), dlatego warto śledzić związaną z nim sytuację rynkową. Dane za sierpień pokazują kontynuację procesów trwających od miesięcy, a nawet lat, jak również parę nowych zjawisk.

Jeśli chodzi o udział poszczególnych źródeł w wytwarzaniu energii elektrycznej, w sierpniu 2022 roku, węgiel kamienny odpowiadał za 46 proc. produkcji. Za nim uplasowały się: węgiel brunatny (30 proc.), fotowoltaika (8 proc.), wiatr (6 proc.), gaz (5 proc.), biomasa (4 proc.), woda (1 proc.) i inne (2 proc.).

Spadek wydobycia, sprzedaży i zatrudnienia

W sierpniu spadki odnotowano w zakresie m.in. wydobycia i sprzedaży węgla, a także zatrudnienia w sektorze górnictwa. Wydobyto 3,83 mln ton węgla kamiennego, czyli o 4 proc. mniej w stosunku miesiąc do miesiąca. Sprzedaż wyniosła natomiast 3,96 mln ton (spadek o 7 proc. m/m).

Ogółem w sierpniu 2022 roku w spółkach górniczych zatrudnionych było 74,7 tys. osób. To o 5 proc. mniej niż przed miesiącem. Spadek w tym zakresie wpisuje się w dłuższą tendencję spadkową. Rok wcześniej, w sierpniu 2021 roku, pracowników było 78,1 tys. W styczniu 2021 roku było to 80,1 tys. osób.

Najciekawsze zjawisko, jakie uchwycono w najnowszym Przeglądzie Węglowym dotyczy natomiast wzrostu cen, po jakich węgiel kamienny trafia do elektrowni i ciepłowni (tj. wskaźników PSCMI 1 i PSCMI 2). Szczególnie, że to ten surowiec ma największy udział w polskim miksie energetycznym.

Czytaj także: Jak energia wiatrowa może pomóc Polsce? [NASZ FILM]

„Państwowe kopalnie zarobią więcej, nawet przy spadku wydobycia i podwyżkach dla górników”

Na wzrost w tym zakresie zwrócono uwagę w odrębnym komentarzu, opublikowanym na stronach Fundacji Instrat. Dowiadujemy się z niego, że według informacji ARP Katowice, elektrownie w sierpniu tego roku nabywały węgiel po cenie 641 zł za tonę. Oznacza to wzrost aż o 86 proc. w ciągu jednego miesiąca.

„Wynika to po części ze wzrostu cen już dostarczonego węgla, ale też z wynegocjowanej korekty faktur za poprzednie miesiące. Wzrost cen węgla jest znacznie powyżej wzrostu kosztów jego wydobycia, więc państwowe kopalnie zamiast strat będą osiągać ogromny zysk nawet jeśli wydobycie będzie dalej spadać, a zarobki górników rosnąć. Znacznie większy wzrost cen czeka lokalne ciepłownie, którym grozi bankructwo albo przejęcie przez większe spółki” – zwraca uwagę w najnowszym komentarzu Bernard Swoczyna, główny ekspert programu Energia & Klimat w Fundacji Instrat.

„Zapotrzebowanie na węgiel energetyczny będzie w dłuższej perspektywie maleć, co wynika zarówno z przyspieszonego przestawiania się gospodarstw domowych na inne źródła ciepła, jak i nieuchronnego rozwoju OZE, ograniczających rolę węgla w wytwarzaniu prądu” – komentuje Sworzyna. „Dobra pozycja negocjacyjna polskiego górnictwa wynika z przemijających czynników takich jak kryzys surowcowy i zapóźnienie technologiczne sektora energetycznego. Górnictwo podniosło ceny, ale jeśli nie zainwestuje w produktywność i nie obniży kosztów, to przy spadku koniunktury trudno będzie znaleźć kupców na surowiec z Polski” – podkreśla ekspert Fundacji Instrat.

Czytaj także: Krytyczny raport o klimacie i zdrowiu. „Przez spalanie paliw kopalnych cierpi zdrowie nas wszystkich”

Przegląd Węglowy Fundacji Instrat

Przegląd Węglowy to cykliczna publikacja, która w sposób kompleksowy obrazuje rynek węgla kamiennego w Polsce. Comiesięczne zestawienie danych przygotowywane jest przez Fundację Instrat. Obejmuje m.in. bieżący miks energetyczny kraju, wydobycie czy zatrudnienie w górnictwie. Wszystko w formie interaktywnych wykresów, które ułatwiają wgląd w problematykę. Zestawienia pojawią się z półtoramiesięcznym opóźnieniem, po ogłoszeniu przez Agencję Rynku Energii oraz Agencję Rozwoju Przemysłu oddział Katowice.

„Wierzymy, że debata na temat transformacji energetycznej musi być oparta o rzetelne i łatwo dostępne dane. Z taką misją stworzyliśmy Przegląd Węglowy. Informacje na temat rynku węgla kamiennego w Polsce były do tej pory mało przejrzyste i rozsiane w kilku miejscach. My łączymy je w jeden produkt i prezentujemy w zrozumiały sposób” – komentuje dla SmogLabu Patryk Berus, Manager ds. Komunikacji
w Fundacji Instrat.

_

Z całością najnowszego Przeglądu Węglowego Fundacji Instrat można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: NOWAK LUKASZ / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.