Udostępnij

Przejścia dla zwierząt na A1 do zamknięcia. Mają zatrzymać dziki, utrudnią życie wielu gatunkom

11.08.2020

Dziki nie przejdą nad autostradą A1 – taki jest plan wojewody pomorskiego. Pełniący tę funkcję Dariusz Drelich chce, by zarządca autostrady zamknął wszystkie górne przejścia dla zwierząt. Ma to pomóc w opanowaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Ma tak się stać w związku z rozporządzeniem wojewody z końcówki lipca. Urzędnik wzywa do budowy ogrodzeń uniemożliwiających dzikom migrację, co ma powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa ASF, przenoszonego przez dziki i zagrażającego hodowlom świń. Oznaczałoby to zamknięcie 47 przejść dla zwierząt.

Zagrożenie nie tylko dla dzików

Podobne rozwiązanie zastosowano już w województwie lubuskim na początku roku. Przegrodzono tam przejścia nad drogą S3 i autostradą A2. W lutym takie samo rozporządzenie dotyczyło A1 w Łódzkiem. Rozwiązanie to budzi jednak wątpliwości: zagrodzenie przejść utrudni życie nie tylko dzikom. Nad autostradami i drogami krajowymi przemieszczają się również inne migrujące zwierzęta.

Czytaj również: Wilk Borny przeszedł setki kilometrów, przepłynął rzekę. Zatrzymała go ruchliwa droga

– W zachowaniu wobec dzików i wirusa ASF dochodzi do wielu absurdów. To, że dziki roznoszą wirusa, jest mitem podtrzymywanym przez myśliwych – komentuje dr hab. Marcin Urbaniak, etyk i działacz ekologiczny z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. – Blokowanie przejść dla zwierząt jest wbrew wiedzy przyrodniczej. One są konieczne do tego, by dzikie zwierzęta żyły swobodnie – przekonuje Urbaniak. Jak dodaje, przejścia są wykorzystywane przez wiele migrujących gatunków. Na ich liście znajdują się między innymi lisy, sarny, jelenie, wilki czy łosie.

Zarządzenie wojewody „niewiążące”

Bierzemy to pod uwagę – twierdzi zarządzająca autostradą firma GTC. Pokonanie barier ma być ułatwione szczególnie w miejscach, przez które przemieszczają się wilki.

– W przypadku istnienia szlaku migracyjnego wilka na danym obiekcie montuje się tzw. przełaz, czyli drewniany element konstrukcyjny umożliwiający zwierzęciu pokonanie zamontowanego wygrodzenia – wyjaśnia Anna Kordecka, cytowana przez „Gazetę Wyborczą”.

– Nie jestem pewien, jak wilk mógłby pokonać przeszkodę, której nie przejdzie dzik. Trzeba też cały czas pamiętać, że mamy mnóstwo innych zwierząt, które pokonują drogi, używając przejść. Każda blokada utrudni im funkcjonowanie – mówi Urbaniak.

Spółka GTC twierdzi, że postanowienie wojewody nie jest dla niej na razie wiążące. Jej przedstawiciele czekają teraz na polecenie Ministra Infrastruktury. Dopiero po jego otrzymaniu zabiorą się za blokowanie przejść.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / GLF Media

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.