Udostępnij

Przekroczenie norm jakości powietrza w Skawinie: W jaki sposób ostrzegli mieszkańców?

13.12.2019

W czwartek w Skawinie miało miejsce znaczące pogorszenie się jakości powietrza. W jaki sposób mieszkańcy zostali poinformowani o wysokim poziomie zanieczyszczeń? I jak wyglądają na co dzień działania Urzędy Miasta i Gminy w tym zakresie? O to zapytaliśmy rzecznika UMiG w Skawinie, Marcina Kozielskiego.

W czwartkowe popołudnie w podkrakowskiej Skawinie miało miejsce pogorszenie się jakości powietrza. Około godziny 16 wzrastające stężenie pyłów zawieszonych PM10 osiągnęło poziom 200 µg/m³,  balansując wokół tej wartości przez cały wieczór. Maksymalny poziom zanieczyszczenia tamtejsza stacja WIOŚ odnotowała o północy – wówczas było to 230 µg/m³.

Czytaj także: OZE w Skawinie, więcej pieniędzy na nowe piece. Czy krakowski obwarzanek poradzi sobie ze smogiem?

O złej jakości powietrza mieszkańcy zostali poinformowani przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, a w mediach społecznościowych także przez aktywistów Skawińskiego Alarmu Smogowego.

O szczegółach tego, w jaki sposób gmina informuje mieszkańców o zagrożeniach związanych z pogorszeniem się jakości powietrza, opowiada nam jej rzecznik, Marcin Kozielski.

S.M.: Jakie działania zostały podjęte wczoraj (12 grudnia) w związku ze stanem powietrza w gminie?

M.K.: Przede wszystkim poinformowaliśmy mieszkańców miasta i gmina za pośrednictwem naszej strony internetowej o ryzyku przekroczenia norm jakości powietrza, a także wysłane zostały sms-y do mieszkańców z tą informacją. 

Działa u nas gminny  system informowania mieszkańców o różnych zagrożeniach, do których od ponad dwóch lat zaliczamy również zagrożenia związane z jakością powietrza. Mamy swoją bazę, w której znajduje się blisko 6 tys. numerów telefonów do mieszkańców. Nie są to niestety wszystkie numery, ponieważ sami nie możemy ich pozyskiwać, dlatego sms-y trafiają jedynie do chętnych mieszkańców. Każdy jednak może do tej bazy się dopisać. 

Jak wygląda informowanie o wysokim poziomie zanieczyszczeń w gminie? I od kiedy funkcjonuje w takim kształcie?

Mamy w Skawinie Wydział Ochrony Powietrza, który działa od maja zeszłego roku i jest dedykowany tylko i wyłącznie do walki z niską emisją, zanieczyszczeniami przemysłowymi oraz samochodowymi. Jednym z działań WOP jest właśnie stały monitoring jakości powietrza. Informacje są przekazywane mieszkańcom gdy następuje przekroczenie obowiązujących norm, a ponadto informujemy również o prognozach, mówiących o prawdopodobieństwie pogorszenia się jakości powietrza. Dzieje się to za pośrednictwem systemu sms-owego, poprzez media społecznościowe oraz stronę internetową gminy. 

Co warto podkreślić, w przypadku przekroczenia stężenia 50 µg/m³ pyłów PM10 wysyłamy również informację o stanie powietrza do szkół, tak, by mogły one ewentualnie ograniczyć aktywności dzieci i młodzieży na zewnątrz.  Poziom ten przed dwoma laty ustaliliśmy we współpracy ze Skawińskim Alarmem Smogowym. Zachęcamy również szkoły, by informacje o stanie powietrza wywieszać w postaci kolorowych buziek, w kolorach od zielonego do czerwonego. Specjalnymi tablicami dysponują również ośrodki zdrowia oraz apteki, które postanowiły podjąć z nami taką współpracę. 

Przy poziomie godzinowego stężenia 150 mikrogramów wysyłane są wspomniane wiadomości sms-owe, natomiast przy 300 mikrogramach o zagrożeniu informują strażacy lub straż miejska. Taki system działa od jesieni 2017 roku. 

 

Zdjęcie: Shutterstock/Agnes Kantaruk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.