Udostępnij

Przekroczenie norm jakości powietrza w Skawinie: W jaki sposób ostrzegli mieszkańców?

13.12.2019

W czwartek w Skawinie miało miejsce znaczące pogorszenie się jakości powietrza. W jaki sposób mieszkańcy zostali poinformowani o wysokim poziomie zanieczyszczeń? I jak wyglądają na co dzień działania Urzędy Miasta i Gminy w tym zakresie? O to zapytaliśmy rzecznika UMiG w Skawinie, Marcina Kozielskiego.

W czwartkowe popołudnie w podkrakowskiej Skawinie miało miejsce pogorszenie się jakości powietrza. Około godziny 16 wzrastające stężenie pyłów zawieszonych PM10 osiągnęło poziom 200 µg/m³,  balansując wokół tej wartości przez cały wieczór. Maksymalny poziom zanieczyszczenia tamtejsza stacja WIOŚ odnotowała o północy – wówczas było to 230 µg/m³.

Czytaj także: OZE w Skawinie, więcej pieniędzy na nowe piece. Czy krakowski obwarzanek poradzi sobie ze smogiem?

O złej jakości powietrza mieszkańcy zostali poinformowani przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, a w mediach społecznościowych także przez aktywistów Skawińskiego Alarmu Smogowego.

O szczegółach tego, w jaki sposób gmina informuje mieszkańców o zagrożeniach związanych z pogorszeniem się jakości powietrza, opowiada nam jej rzecznik, Marcin Kozielski.

S.M.: Jakie działania zostały podjęte wczoraj (12 grudnia) w związku ze stanem powietrza w gminie?

M.K.: Przede wszystkim poinformowaliśmy mieszkańców miasta i gmina za pośrednictwem naszej strony internetowej o ryzyku przekroczenia norm jakości powietrza, a także wysłane zostały sms-y do mieszkańców z tą informacją. 

Działa u nas gminny  system informowania mieszkańców o różnych zagrożeniach, do których od ponad dwóch lat zaliczamy również zagrożenia związane z jakością powietrza. Mamy swoją bazę, w której znajduje się blisko 6 tys. numerów telefonów do mieszkańców. Nie są to niestety wszystkie numery, ponieważ sami nie możemy ich pozyskiwać, dlatego sms-y trafiają jedynie do chętnych mieszkańców. Każdy jednak może do tej bazy się dopisać. 

Jak wygląda informowanie o wysokim poziomie zanieczyszczeń w gminie? I od kiedy funkcjonuje w takim kształcie?

Mamy w Skawinie Wydział Ochrony Powietrza, który działa od maja zeszłego roku i jest dedykowany tylko i wyłącznie do walki z niską emisją, zanieczyszczeniami przemysłowymi oraz samochodowymi. Jednym z działań WOP jest właśnie stały monitoring jakości powietrza. Informacje są przekazywane mieszkańcom gdy następuje przekroczenie obowiązujących norm, a ponadto informujemy również o prognozach, mówiących o prawdopodobieństwie pogorszenia się jakości powietrza. Dzieje się to za pośrednictwem systemu sms-owego, poprzez media społecznościowe oraz stronę internetową gminy. 

Co warto podkreślić, w przypadku przekroczenia stężenia 50 µg/m³ pyłów PM10 wysyłamy również informację o stanie powietrza do szkół, tak, by mogły one ewentualnie ograniczyć aktywności dzieci i młodzieży na zewnątrz.  Poziom ten przed dwoma laty ustaliliśmy we współpracy ze Skawińskim Alarmem Smogowym. Zachęcamy również szkoły, by informacje o stanie powietrza wywieszać w postaci kolorowych buziek, w kolorach od zielonego do czerwonego. Specjalnymi tablicami dysponują również ośrodki zdrowia oraz apteki, które postanowiły podjąć z nami taką współpracę. 

Przy poziomie godzinowego stężenia 150 mikrogramów wysyłane są wspomniane wiadomości sms-owe, natomiast przy 300 mikrogramach o zagrożeniu informują strażacy lub straż miejska. Taki system działa od jesieni 2017 roku. 

 

Zdjęcie: Shutterstock/Agnes Kantaruk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.