Przekroczenie norm jakości powietrza w Skawinie: W jaki sposób ostrzegli mieszkańców?

1920
0
Podziel się:
Przekroczenie norm jakości powietrza w Skawinie W jaki sposób ostrzegli mieszkańców

W czwartek w Skawinie miało miejsce znaczące pogorszenie się jakości powietrza. W jaki sposób mieszkańcy zostali poinformowani o wysokim poziomie zanieczyszczeń? I jak wyglądają na co dzień działania Urzędy Miasta i Gminy w tym zakresie? O to zapytaliśmy rzecznika UMiG w Skawinie, Marcina Kozielskiego.

W czwartkowe popołudnie w podkrakowskiej Skawinie miało miejsce pogorszenie się jakości powietrza. Około godziny 16 wzrastające stężenie pyłów zawieszonych PM10 osiągnęło poziom 200 µg/m³,  balansując wokół tej wartości przez cały wieczór. Maksymalny poziom zanieczyszczenia tamtejsza stacja WIOŚ odnotowała o północy – wówczas było to 230 µg/m³.

Czytaj także: OZE w Skawinie, więcej pieniędzy na nowe piece. Czy krakowski obwarzanek poradzi sobie ze smogiem?

O złej jakości powietrza mieszkańcy zostali poinformowani przez Urząd Miasta i Gminy w Skawinie, a w mediach społecznościowych także przez aktywistów Skawińskiego Alarmu Smogowego.

O szczegółach tego, w jaki sposób gmina informuje mieszkańców o zagrożeniach związanych z pogorszeniem się jakości powietrza, opowiada nam jej rzecznik, Marcin Kozielski.

S.M.: Jakie działania zostały podjęte wczoraj (12 grudnia) w związku ze stanem powietrza w gminie?

M.K.: Przede wszystkim poinformowaliśmy mieszkańców miasta i gmina za pośrednictwem naszej strony internetowej o ryzyku przekroczenia norm jakości powietrza, a także wysłane zostały sms-y do mieszkańców z tą informacją. 

Działa u nas gminny  system informowania mieszkańców o różnych zagrożeniach, do których od ponad dwóch lat zaliczamy również zagrożenia związane z jakością powietrza. Mamy swoją bazę, w której znajduje się blisko 6 tys. numerów telefonów do mieszkańców. Nie są to niestety wszystkie numery, ponieważ sami nie możemy ich pozyskiwać, dlatego sms-y trafiają jedynie do chętnych mieszkańców. Każdy jednak może do tej bazy się dopisać. 

Jak wygląda informowanie o wysokim poziomie zanieczyszczeń w gminie? I od kiedy funkcjonuje w takim kształcie?

Mamy w Skawinie Wydział Ochrony Powietrza, który działa od maja zeszłego roku i jest dedykowany tylko i wyłącznie do walki z niską emisją, zanieczyszczeniami przemysłowymi oraz samochodowymi. Jednym z działań WOP jest właśnie stały monitoring jakości powietrza. Informacje są przekazywane mieszkańcom gdy następuje przekroczenie obowiązujących norm, a ponadto informujemy również o prognozach, mówiących o prawdopodobieństwie pogorszenia się jakości powietrza. Dzieje się to za pośrednictwem systemu sms-owego, poprzez media społecznościowe oraz stronę internetową gminy. 

Co warto podkreślić, w przypadku przekroczenia stężenia 50 µg/m³ pyłów PM10 wysyłamy również informację o stanie powietrza do szkół, tak, by mogły one ewentualnie ograniczyć aktywności dzieci i młodzieży na zewnątrz.  Poziom ten przed dwoma laty ustaliliśmy we współpracy ze Skawińskim Alarmem Smogowym. Zachęcamy również szkoły, by informacje o stanie powietrza wywieszać w postaci kolorowych buziek, w kolorach od zielonego do czerwonego. Specjalnymi tablicami dysponują również ośrodki zdrowia oraz apteki, które postanowiły podjąć z nami taką współpracę. 

Przy poziomie godzinowego stężenia 150 mikrogramów wysyłane są wspomniane wiadomości sms-owe, natomiast przy 300 mikrogramach o zagrożeniu informują strażacy lub straż miejska. Taki system działa od jesieni 2017 roku. 

 

Zdjęcie: Shutterstock/Agnes Kantaruk

Podziel się: