Udostępnij

Prześwietlają żywność z polskich półek. Trucizny nie brakuje [FILM]

25.02.2023

Szkoda, że smartfony nie mają jeszcze funkcji umożliwiającej sprawdzania produktów w sklepie pod kątem obecności w nich glifosatu. Mało co, tak bardzo dotyczy nas wszystkich, jak jedzenie, a mimo to wciąż brakuje sposobów, żeby wykluczyć środki chemiczne z naszych talerzy. Na szczęście, są ludzie, którzy starają się prześwietlać żywność i informować o wynikach w raportach. Działają pod nazwą FoodRentgen.

Do udziału w pierwszych badaniach laboratoryjnych, jakie zlecili w tym temacie, wysłali kilkaset zaproszeń; odpowiedziała tylko garstka producentów, a żadne z finalnie badanych płatków nie były w stu procentach czyste od chemii. Tak zaczęła się misja prześwietlenia jedzenia, dzięki której Marzena i Marcin Galiccy od lat zmieniają polski rynek na zdrowszy i klarowniejszy. Opowiadają o niej w nowym odcinku „Można Inaczej”.

W cyklu MOŻNA INACZEJ pokazujemy ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu. Otwieramy oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia powietrza.

O FoodRentgenie dowiedziałam się, gdy przeprowadzałam wywiad o kampanii Koalicji Żywa Ziemia na rzecz radykalnego ograniczenia stosowania pestycydów w Polsce. To było dwa lata temu, ale niestety, obecność glifosatu w środowisku to temat, który przez ten czas nie zdążył się zdezaktualizować. Mowa o najpopularniejszym składniku aktywnym herbicydów nieselektywnych na świecie. Zwiększa on ryzyko chorób nowotworowych. Przypisuje mu się również negatywny wpływ na bakterie układu pokarmowego, a w efekcie problemy trawienne, zaburzenia hormonalne, czy depresję. Stosuje się go powszechnie w różnych obszarach naszego życia, przede wszystkim w rolnictwie.

40 procent kasz nie powinno znaleźć się w sklepie

Marzena i Marcin sami nie pracują w laboratorium, lecz wybierają produkty do badań, które zlecają, by następnie analizować wyniki i publikować w formie raportów. Działają w formie organizacji pozarządowej. Przebadali do tej pory m.in. piwa, kasze jaglane i gryczane, mąki, płatki. Za każdym razem o efektach ich pracy było głośno, bo za każdym razem, w badaniach broniły się głównie produkty ekologiczne.

Dla przykładu, w 2019 r. falę reakcji i burzliwych dyskusji wywołał raport „Prześwietlamy kasze gryczane”. Badanie wykazało, że aż 40 proc. sprawdzanych kasz przekroczyło dopuszczalne normy zawartości glifosatu. Tym samym nie powinno znaleźć się na półkach sklepowych. Sieć Lidl zdecydowała się na wycofanie partii swoich kasz z przekroczeniem. W kolejnym roku, potencjalny zasięg informacji o raporcie dobija do poziomu 69 milionów odbiorców, dzięki ogromnemu zainteresowaniu tematem mediów. Pod lupę idzie też kasza jaglana. W ośmiu produktach wykryto przekroczenia pozostałości glifosatu na poziomie od dwóch do nawet 46-krotności obowiązującej normy.

Nasi rozmówcy nie mają wątpliwości: jako klienci głosujemy portfelem. A producenci dobrze to widzą. – Musimy pytać, być żądni tej wiedzy, a producent będzie musiał być przejrzysty. My sami jemy lokalnie i sezonowo? Ilu z nas jest na to gotowych? Często chcemy mieć wybór, a używanie chemii w żywności wynika właśnie z tego, że chcemy ułatwiać sobie życie – podkreśla Marzena.

Zdjęcie: Zygfryd Turchan

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.