Udostępnij

Przez Antarktydę przeszła fala upałów. Pierwsza w historii pomiarów

03.04.2020

Naukowcy z Australii spędzili ostatnie miesiące na Antarktydzie, by przyjrzeć się bliżej, jak wyglądało minione na półkuli południowej lato. Zastaną pod koniec stycznia sytuację opisano jako falę upałów – pierwszą w historii pomiarów w tej części kontynentu. Rezultaty ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Global Change Biology„.

Zespół naukowców z University of Wollongong, University of Tasmania oraz rządowej agencji badawczej Australian Antarctic Divisio spędził minione lato na Antarktydzie, gdzie prowadził badania nad biologicznymi aspektami wzrostu temperatur. Choć kontynent ten w większości pokryty jest lodem, na jego niewielkiej części znajdują się odsłonięte obszary, będące oazami dla antarktycznych zwierząt i roślin.

W miesiącach objętych badaniem mieliśmy do czynienia z rekordem temperaturowym, o którym szczegółowo informowaliśmy TUTAJ. Wówczas najpierw w portugalskiej stacji Esperanza odnotowana została temperatura 18,3 st. Celsjusza, a następnie – kilka dni później – na antarktycznej wyspie Seymour termometry pokazały 20,75 stopnia.

W regionie, gdzie Australijczycy prowadzili swoje pomiary, rekordowe temperatury odnotowano natomiast pod koniec stycznia. W stacji badawczej w Casey znajdującej się na południe od australijskiego miasta Perth, przez trzy dni z rzędu odnotowano najwyższe temperatury – zarówno jeśli chodzi o najcieplejszy, jak i najzimniejszy moment w trakcie doby. 24 stycznia odnotowano rekord temperaturowy stacji, który wyniósł 9,2 st. Celsjusza, o 6,9 stopnia więcej niż dotychczasowa średnia z najwyższych temperatur dla tego miejsca.

„Większość życia na Antarktydzie istnieje w małych bezlodowych oazach, a ich bytowanie zależy od topnienia śniegu i lodu, które zaopatruje je w wodę” – powiedziała dr Dana Bergstrom z agencji Australian Antarctic Division, cytowana przez CNN. Podkreśla ona, że większe topnienie lodowców latem może prowadzić do zmiany warunków na korzystniejsze dla niektórych gatunków roślin. Intensywny wzrost zaopatrzenia w wodę może jednak prowadzić do wyparcia jednych roślin przez inne, zmieniając skład gatunkowy ekosystemu. W rozmowie z „Deutsche Welle” naukowczyni podkreśla ponadto, że w dłuższej perspektywie cieplejsze lata mogą również prowadzić do suszy oraz stresu cieplnego u nieprzystosowanych gatunków.

Autorzy badania zwracają także uwagę na fakt, że cieplejsze temperatury latem przyczyniają się do większej utraty lodu w skali roku, a to natomiast przekłada się na stopniowy wzrost poziomu morza. Więcej na temat skutków wzrostu średnich temperatur na całość życia na Planecie pisaliśmy m.in. TUTAJ.

_

Z wynikami wspomnianych badań można zapoznać się tutaj.

Czytaj także: Antarktyda topnieje. Co trzeba o tym wiedzieć?

Źródła: Science Daily, SmogLab, CNN, Deutsche Welle

Zdjęcie: Shutterstock/Lua Carlos Martins

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.