Udostępnij

Przez ekstrema pogodowe migrowało 7 milionów osób. Tylko w I połowie 2019 roku

13.09.2019

Tylko w pierwszej połowie 2019 roku z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych miejsce zamieszkania musiało zmienić 7 milionów osób – takie wnioski płyną z najnowszego raportu organizacji Internal Displacement Monitoring Center (iDMC). Instytucja szacuje, że do końca roku może wzrosnąć nawet do rekordowych 22 milionów.

Opublikowany w czwartek raport dotyczył migracji wewnętrznych, a więc w ramach tego samego państwa, od początku roku do końca czerwca. Z dokumentu wynika, że 7 milionów spośród nich związanych było z wystąpieniem ekstremalnych zjawisk pogodowych, przede wszystkim cyklonów oraz powodzi. Organizacja szacuje, że do końca roku liczba ta może wzrosnąć do 22 milionów.

Czytaj także: Ekspert ONZ ostrzega przed “klimatycznym apartheidem”. Najsilniej skutki zmian klimatycznych odczują najbiedniejsi

Najbardziej oddziałującym na migracje kataklizmem był cyklon Fani, z nadejściem którego wiązała się migracja aż 3,4 miliona ludzi, w Indiach oraz Bangladeszu. Cyklon Idai, który uderzył w Afrykę, zmusił natomiast do przemieszczenia 617 tys. osób, przede wszystkim w Mozambiku, Malawi i Zimbabwe. Z migracjami ok. 500 tys. mieszkańców Iranu wiązała się z kolei ekstremalna seria powodzi, które wiosną tego roku dotknęły znaczną część kraju.

Łącznie organizacja doliczyła się 950 ekstremalnych zjawisk pogodowych, które do migracji zmusiły łącznie 7 milionów osób, zamieszkujących 102 państwa i terytoria.

„Społeczność międzynarodowa nie może nadal ignorować problemów przesiedleńców wewnętrznych” – oświadczyła Alexandra Bilak, dyrektor iDMC. „Musimy wspierać rządy krajowe w ich wysiłkach na rzecz inwestowania w zrównoważony rozwój oraz adaptację do zmian klimatu. Tylko wtedy będziemy w stanie ograniczyć wstrząsy oraz [związane z nimi] traumy i zubożenia, przez które każdego roku cierpią miliony ludzi”.

 

Z pełnym raportem iDMC można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Fishman64

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.