Udostępnij

Przez pandemię pakujesz zakupy w jednorazowy plastik? Według naukowców niepotrzebnie

24.06.2020

Jednorazowy plastik wcale nie jest lepszą alternatywą na czas pandemii. Przekonuje o tym ponad setka uczonych, w tym wirusolodzy, epidemiolodzy i chemicy. Naukowcy podpisali się pod oświadczeniem wydanym w tej sprawie przez Greenpeace. Mimo to wytwórcy plastiku twierdzą, że kubki, torby czy pojemniki wielokrotnego użytku są mniej higieniczne.

Pod oświadczeniem przygotowanym przez amerykański oddział Greenpeace’u podpisali się naukowcy z 19 krajów. Jak czytamy, wirus na jednorazowym plastiku wcale nie jest mniej groźny niż ten, który osiądzie na przedmiocie wielokrotnego użytku. Autorzy pisma powołują się też na CDC, publiczną amerykańską agencję zajmującą się zdrowiem publicznym. Jej specjaliści przyznają, że możliwe jest zarażenie się poprzez kontakt z powierzchnią, na której znajduje się wirus. Jednocześnie przekonują, że dotychczas nie wykryto żadnego takiego przypadku. Twierdzą, że wirus przenoszony jest głównie drogą kropelkową – w powietrzu wydychanym przez nosiciela i wdychanym przez zdrową osobę.

Koronawirus na plastiku „żyje” nawet 6 dni

Jak zauważają działacze Greenpeace’u, każda powierzchnia może teoretycznie być źródłem zakażenia. Plastik jednorazowego użytku nie jest tu wyjątkiem. W oświadczeniu wspominają o badaniach wykazujących, że wirus może przetrwać na przedmiotach z tworzywa sztucznego nawet 6 dni. Ryzyko istnieje również w przypadku innych materiałów. Według naukowców koronawirus utrzymuje się do 2-3 dni na stali nierdzewnej, do jednego dnia na tekstyliach, kartonie i papierze.

Czytaj również: Walia zakazuje plastikowych jednorazówek, a Szkoci wprowadzają depozyty na butelki

Zmywarki skutecznie odkażają

Jak więc uchronić się przed COVID-19? Recepta jest prosta: mycie kubków i pojemników wielokrotnego użytku oraz pranie toreb na zakupy. Nie zaszkodzi również użycie środka odkażającego:

„Większość powszechnie używanych, domowych środków dezynfekujących powinna być skuteczna w przypadku twardych powierzchni, w tym przedmiotów wielokrotnego użytku. Powierzchnie takie należy dokładnie wyczyścić za pomocą detergentu lub mydła i gorącej wody przed dezynfekcją, jeśli są wyraźnie zabrudzone” – piszą ekolodzy. Jak dodają, gwarancją bezpieczeństwa powinno być również użycie zmywarki.

Wytwórcy plastiku lobbują za jednorazowymi torbami

Producenci tworzyw sztucznych mimo to biją na alarm. Według nich jednorazówki są najbezpieczniejsze – bo po użyciu trafiają do śmietnika. W USA branża zwróciła się do władz federalnych o sprzeciw wobec przepisów zakazujących używania jednorazowego plastiku. W Stanach prowadzają je niektóre stany i miasta. Amerykański Greenpeace nazwał ten apel „zagrywką PR–ową”. Jak zauważają aktywiści, jednorazowa torba również może być źródłem zakażenia. Może jej dotykać wiele osób – od pracowników linii produkcyjnej, przez dostawców, po pracowników sklepu. Wielorazowych toreb dotykają najczęściej jedynie ich użytkownicy, a kubków na ciepłe napoje -również ich właściciele i pracownicy kawiarni.

Źródło zdjęcia: Emilija Milijkovic / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.