Udostępnij

„Przez zeroemisyjność zagłodzimy przyrodę”. Klimatyczna Bzdura Roku wybrana

14.02.2024

Zmiana klimatu jest kwestią szeroko komentowaną – nie tylko przez badaczy. Portal „Nauka o klimacie” przypomina, że – jak dowiedziono na różne sposoby – mamy dziś do czynienia z globalnym ociepleniem. Przyczyną jest spowodowany przez ludzi wzrost koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze. Mowa głównie o głównie dwutlenku węgla i metanie. Jednak nie dla wszystkich jest to jasne.

Pomimo tego, w XXI w., przy powszechnym dostępie do badań naukowych i wydawałoby się – zaawansowanej edukacji, w debacie publicznej regularnie dochodzi do zaprzeczania elementarnym i potwierdzonym naukowo faktom na temat klimatu. Dochodzi też do powielania „własnych wymysłów nieznajdujących oparcia w faktach” – jak piszą organizatorzy plebiscytu „Klimatyczna Bzdura Roku”.

Klimatyczna Bzdura Roku rozstrzygnięta

Serwis Nauka o klimacie uświadamia, z czym wiążą się takie wypowiedzi, które tylko powielają nadal funkcjonujące mity. Każdego roku zapraszają Internautów do wzięcia udziału w głosowaniu w ramach plebiscytu „Klimatyczna Bzdura Roku”. Serwis informuje, że biorą w nim udział osoby wypowiadające się na temat klimatu, które powielają wprowadzające w błąd tezy. Analizowane są wypowiedzi, które padły w mediach polskojęzycznych w 2023 r.

Jako najbardziej absurdalną wypowiedź ubiegłego roku internauci wybrali słowa posłanki PiS Marii Kurowskiej:

Jeśli będzie zeroemisyjność i nie będzie CO2 w powietrzu, to zagłodzimy przyrodę, bo z czego będzie się rozwijać?”

 class=

Wypowiedź posłanki sugeruje, że roślinność na Ziemi do przetrwania potrzebuje emisji CO2 z przemysłu. W rzeczywistości jednak, jak tłumaczą organizatorzy plebiscytu, rośliny, zwierzęta i gleby uwalniają wystarczająco dużo dwutlenku węgla. Organizmy prowadzące fotosyntezę mogą się utrzymać przy życiu.

Posłanka Kurowska otrzyma w nagrodę podręcznik „Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu” autorstwa naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. – Mamy nadzieję, że dzięki tej lekturze pani poseł w przyszłym roku uniknie nominacji – mówią organizatorzy. 

Kolejne miejsca na niechlubnym podium zajęły zdania wypowiedziane przez Krzysztofa Bosaka oraz Jacka Wilka.

 class=
 class=

Z czego wynika powielanie nieprawdy? „Szwankuje podstawowa wiedza”

Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji głosami internautów zwyciężyła wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego. Poddał wtedy w wątpliwość konsensus naukowy dotyczący przyczyn zmiany klimatu.

„Jeśli chodzi o poważnych uczonych, to są bardzo podzielone zdania [na temat przyczyn zmian klimatu]”

 class=

Sprawdziliśmy u źródła, skąd się biorą i z czego wynikają tak absurdalne stwierdzenia. Gdzie popełnia się błędy, prowadzące do wciąż widocznej, społecznej niewiedzy?

– Myślę, że rzeczywiście wielu osobom bardzo szwankuje wiedza na temat podstawowych procesów przyrodniczych, które, niestety – są bardzo złożone – mówi zapytana przez SmogLab dr Aleksandra Kardaś, red. naczelna portalu Nauka o Klimacie.

Naukowczyni dodaje: – Może więc nie jest dziwne, że trudno je zrozumieć, ale w efekcie zdarzają się zbyt duże uproszczenia. Tak, jak w przypadku wypowiedzi, która zwyciężyła w plebiscycie, w której posłanka Kurowska zasugerowała, że kiedy my przestaniemy produkować CO2, to ten gaz zupełnie zniknie z atmosfery i zabraknie go dla roślin prowadzących fotosyntezę.

Dr Kardaś przypomina przy tym, że dwutlenek węgla jest naturalnie emitowany z bardzo wielu źródeł. Przede wszystkim przez oddychanie roślin i zwierząt.

– Widać, że przynajmniej niektórzy z nas nie wiedzą, że w takich kwestiach przyroda dąży do równowagi. Jeżeli mamy organizmy, które jakiegoś gazu potrzebują i funkcjonują na naszej planecie od milionów lat, to pewnie coś im ten związek dostarcza. W tym przypadku – one same – razem z resztą biosfery, do tego wystarczają. Niestety, biorąc udział w dyskusjach widzę, że wielu osobom brakuje podstawowej wiedzy o obiegu węgla w przyrodzie – dodaje nasza rozmówczyni.

Więcej klimatycznych bzdur znajduje się w podsumowaniu organizatorów. Każda „klimatyczna bzdura” otrzymała także naukowy komentarz.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Shawn Goldberg

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.