Udostępnij

”Jeśli chodzi o poważnych uczonych, to są bardzo podzielone zdania” Klimatyczną Bzdurą Roku

01.02.2023

Znamy już wyniki kolejnej edycji plebiscytu Klimatyczna Bzdura Roku. W tym roku głosami internautów zwyciężył Jarosław Kaczyński, który w jednym z wywiadów twierdził, że w kwestii klimatu zdania poważnych uczonych są bardzo podzielone. Drugi rok z rzędu w plebiscycie wybrano słowa polityka Prawa i Sprawiedliwości.

Po raz kolejny internauci wybrali publiczną wypowiedź w kwestii klimatu, którą uważają za najbardziej absurdalną. W dziewiątej już edycji plebiscytu, organizowanego przez portal Nauka o klimacie, zwyciężyła wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego. W tym roku konkurs odbył się we współpracy z redakcjami Crazy Nauka oraz Demagog.

„Zwycięska” wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości brzmi: ”Jeśli chodzi o poważnych uczonych, to są bardzo podzielone zdania [na temat przyczyn zmian klimatu – przyp. organizatorów konkursu]”.

 class=

Portal Nauka o klimacie zwraca uwagę na błędność takiego stwierdzenia. W rzeczywistości środowisko naukowców zajmujących się klimatem jest wyjątkowo zgodne co do tego, że za współczesną zmianę klimatu odpowiada właśnie działalność człowieka.

Choćby w najnowszym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) napisano, że „jest bezdyskusyjne, że wpływ człowieka doprowadził do ogrzania atmosfery, oceanów i lądów„. Więcej na temat stanowiska nauki w kwestii zmian klimatu można przeczytać na portalu Nauka o klimacie, m.in. TUTAJ.

Twierdzenie „zwyczajnie nieuczciwe”

“Podawanie w wątpliwość przyczyny zmian klimatu w czasach, kiedy dowody naukowe z całą pewnością potwierdzają wiodącą w tym rolę człowieka (jak podaje Szósty Raport IPCC), jest zwyczajnie nieuczciwe” – komentuje w oświadczeniu Aleksandra Stanisławska, współtwórczyni bloga Crazy Nauka. „Niestety, politycy za bardzo skupiają się na utrzymaniu władzy. Negując spalanie paliw kopalnych jako przyczynę globalnej zmiany klimatu, poświęcają przyszłość nas wszystkich dla swoich wąsko pojmowanych interesów” – podkreśla Stanisławska.

“Co roku mam nadzieję, że nie uda się już znaleźć kandydatur do tytułu Klimatycznej Bzdury Roku. Osoby publiczne coraz rzadziej dają się złapać na jawnym zaprzeczaniu ustaleniom nauki. Zamiast tego bagatelizują problem globalnego ocieplenia lub szukają powodów, by się nim nie zajmować tu i teraz” – komentuje Aleksandra Kardaś z portalu Naukaoklimacie.pl.

„Jarosław Kaczyński sięgnął w swojej wypowiedzi po klasyczną metodę budzenia wątpliwości. Gdy słyszymy, że naukowcy mają różne zdania na jakiś temat, nie przywiązujemy się do tego, co mówią. Nie chcemy podejmować żadnego wysiłku – na przykład zmieniać sposobu produkcji energii – na wypadek, gdy okazał się niepotrzebny” – zwraca uwagę. „Można zrozumieć taką reakcję. Jednak naprawdę trudno jest dziś znaleźć naukowca – zwłaszcza poważnego – który stwierdziłby, że przyczyną globalnego ocieplenia jest coś innego niż działalność człowieka. I jeszcze umiał to udowodnić. Trzeba ich szukać pośród osób, które w ogóle nie zajmują się profesjonalnie badaniami klimatu“podkreśla Kardaś.

Nie pierwsze „zwycięstwo” polityka PiS

To druga edycja plebiscytu z rzędu, w której zwyciężył polityk Prawa i Sprawiedliwości. Przed rokiem, mianem Klimatycznej Bzdury Roku 2021 wybrano słowa Marka Suskiego. Powiedział on: „Nasze lasy i nasze zielone uprawy pochłaniają więcej niż emitujemy CO2”.

Jak zwracają uwagę organizatorzy, zupełnie nie zgadza się to z tym, co wykazywał w swoich raportach Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Przypomnijmy, że jest to jednostka państwowa, której zadania reguluje ustawa. W 2019 roku Polska wyemitowała według KOBiZE ok. 319,5 mln ton CO2. Polskie lasy wraz z uprawami pochłonęły natomiast ok. 17 mln ton CO2. To mniej więcej 5 proc. całkowitych emisji naszego kraju. Więcej na ten temat można przeczytać na portalu Nauka o klimacie – TUTAJ i TU.

Klimatyczna dezinformacja

O dezinformacji w sprawie zmian klimatycznych, przy okazji ogłoszenia wyników plebiscytu, dyskutowali Aleksandra Stanisławska (Crazy nauka), Aleksy Szymkiewicz (Demagog) i Aleksandra Kardaś (Nauka o klimacie). Spotkanie poprowadził dziennikarz Szymon Bujalski:

_

Zdjęcie: Pawel Ciach / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.