”Jeśli chodzi o poważnych uczonych, to są bardzo podzielone zdania” Klimatyczną Bzdurą Roku

501
0
Podziel się:

Znamy już wyniki kolejnej edycji plebiscytu Klimatyczna Bzdura Roku. W tym roku głosami internautów zwyciężył Jarosław Kaczyński, który w jednym z wywiadów twierdził, że w kwestii klimatu zdania poważnych uczonych są bardzo podzielone. Drugi rok z rzędu w plebiscycie wybrano słowa polityka Prawa i Sprawiedliwości.

Po raz kolejny internauci wybrali publiczną wypowiedź w kwestii klimatu, którą uważają za najbardziej absurdalną. W dziewiątej już edycji plebiscytu, organizowanego przez portal Nauka o klimacie, zwyciężyła wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego. W tym roku konkurs odbył się we współpracy z redakcjami Crazy Nauka oraz Demagog.

„Zwycięska” wypowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości brzmi: ”Jeśli chodzi o poważnych uczonych, to są bardzo podzielone zdania [na temat przyczyn zmian klimatu – przyp. organizatorów konkursu]”.

Portal Nauka o klimacie zwraca uwagę na błędność takiego stwierdzenia. W rzeczywistości środowisko naukowców zajmujących się klimatem jest wyjątkowo zgodne co do tego, że za współczesną zmianę klimatu odpowiada właśnie działalność człowieka.

Choćby w najnowszym raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) napisano, że „jest bezdyskusyjne, że wpływ człowieka doprowadził do ogrzania atmosfery, oceanów i lądów„. Więcej na temat stanowiska nauki w kwestii zmian klimatu można przeczytać na portalu Nauka o klimacie, m.in. TUTAJ.

Twierdzenie „zwyczajnie nieuczciwe”

“Podawanie w wątpliwość przyczyny zmian klimatu w czasach, kiedy dowody naukowe z całą pewnością potwierdzają wiodącą w tym rolę człowieka (jak podaje Szósty Raport IPCC), jest zwyczajnie nieuczciwe” – komentuje w oświadczeniu Aleksandra Stanisławska, współtwórczyni bloga Crazy Nauka. „Niestety, politycy za bardzo skupiają się na utrzymaniu władzy. Negując spalanie paliw kopalnych jako przyczynę globalnej zmiany klimatu, poświęcają przyszłość nas wszystkich dla swoich wąsko pojmowanych interesów” – podkreśla Stanisławska.

“Co roku mam nadzieję, że nie uda się już znaleźć kandydatur do tytułu Klimatycznej Bzdury Roku. Osoby publiczne coraz rzadziej dają się złapać na jawnym zaprzeczaniu ustaleniom nauki. Zamiast tego bagatelizują problem globalnego ocieplenia lub szukają powodów, by się nim nie zajmować tu i teraz” – komentuje Aleksandra Kardaś z portalu Naukaoklimacie.pl.

„Jarosław Kaczyński sięgnął w swojej wypowiedzi po klasyczną metodę budzenia wątpliwości. Gdy słyszymy, że naukowcy mają różne zdania na jakiś temat, nie przywiązujemy się do tego, co mówią. Nie chcemy podejmować żadnego wysiłku – na przykład zmieniać sposobu produkcji energii – na wypadek, gdy okazał się niepotrzebny” – zwraca uwagę. „Można zrozumieć taką reakcję. Jednak naprawdę trudno jest dziś znaleźć naukowca – zwłaszcza poważnego – który stwierdziłby, że przyczyną globalnego ocieplenia jest coś innego niż działalność człowieka. I jeszcze umiał to udowodnić. Trzeba ich szukać pośród osób, które w ogóle nie zajmują się profesjonalnie badaniami klimatu“podkreśla Kardaś.

Nie pierwsze „zwycięstwo” polityka PiS

To druga edycja plebiscytu z rzędu, w której zwyciężył polityk Prawa i Sprawiedliwości. Przed rokiem, mianem Klimatycznej Bzdury Roku 2021 wybrano słowa Marka Suskiego. Powiedział on: „Nasze lasy i nasze zielone uprawy pochłaniają więcej niż emitujemy CO2”.

Jak zwracają uwagę organizatorzy, zupełnie nie zgadza się to z tym, co wykazywał w swoich raportach Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE). Przypomnijmy, że jest to jednostka państwowa, której zadania reguluje ustawa. W 2019 roku Polska wyemitowała według KOBiZE ok. 319,5 mln ton CO2. Polskie lasy wraz z uprawami pochłonęły natomiast ok. 17 mln ton CO2. To mniej więcej 5 proc. całkowitych emisji naszego kraju. Więcej na ten temat można przeczytać na portalu Nauka o klimacie – TUTAJ i TU.

Klimatyczna dezinformacja

O dezinformacji w sprawie zmian klimatycznych, przy okazji ogłoszenia wyników plebiscytu, dyskutowali Aleksandra Stanisławska (Crazy nauka), Aleksy Szymkiewicz (Demagog) i Aleksandra Kardaś (Nauka o klimacie). Spotkanie poprowadził dziennikarz Szymon Bujalski:

_

Zdjęcie: Pawel Ciach / Shutterstock.com

Podziel się: