Udostępnij

Przyłącza do gazu dopiero za dwa lata? Przepychanki na linii PGNiG-PSG. Ludzie zostawieni na lodzie

28.01.2022

Czuje się naprawdę oszukana. Latem będę miała wykończony dom, do którego nie będę mogła się wprowadzić, bo nie będę miała go jak ogrzać – mówi nam pani Barbara. W całej Polsce trwa wielkie zamieszanie związane z odmowami, które wręcza Polska Spółka Gazownictwa (PSG). O tym, że na nowe przyłącza do gazu trzeba w tym momencie czekać do 2024 roku pisaliśmy 13 stycznia. Kolejka chętnych rośnie z dnia na dzień, a władze dwóch państwowych gigantów przerzucają się odpowiedzialnością w wystąpieniach medialnych. Zebraliśmy najnowsze informacje w sprawie oraz komentarze osób bezpośrednio dotkniętych tą sytuacją.

Aktualnie nie możemy sfinansować przyłączenia Państwa obiektu do sieci gazowej, dlatego też nie istnieją warunki ekonomiczne przyłączenia. W przypadku dalszego zainteresowania przyłączeniem do sieci gazowej prosimy o ponowne złożenie wniosku w przyszłości. Nie wcześniej niż w 2023 roku – brzmią zapisy pism, które trafiają do mieszkańców w wielu częściach kraju.

Oznacza to, że wszyscy, którzy wybudowali np. nowe domy nie mogą uzyskać przyłączenia do gazu. Dotyczy to także tych, którzy chcieli zrezygnować z kotła na węgiel. W efekcie spodziewany jest drastyczny spadek wniosków w programach dotacyjnych na wymianę źródeł ciepła, np. w programie Czyste Powietrze.

– Przed zakupem działki w Żywcu w PGNIG cały czas byłem utrzymywany w świadomości, że z podłączeniem do sieci gazowej w tej okolicy nie będzie żadnego problemu – nie ukrywa rozgoryczenia pan Andrzej, jedna z wielu osób, które zgłosiły się do redakcji SmogLabu po publikacji artykułu.

Przyłącza do gazu – statystyki w dół?

O sytuację zapytaliśmy Polską Spółkę Gazownictwa, która jest spółką-córką państwowego giganta – PGNiG. W odpowiedzi na nasze pytania dostaliśmy wyliczenia związane z funkcjonowaniem spółki.

W 2022 roku do gazu ma zostać podłączonych 89 tysięcy nowych klientów, a koszt takich inwestycji wynosi 1,3 miliarda złotych. To mniej niż w 2021 roku, kiedy do gazu przyłączono około 119 tyś. nowych nieruchomości. Na 2023 rok zaplanowano jeszcze mniej, bo jedynie 45 tysięcy nowych przyłączy. – Chcielibyśmy realizować więcej, ale potrzeby rynku przewyższają nasze możliwości finansowania – pisze w odpowiedzi na nasze pytania Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy PSG.

Cendrowski zapewnia także, że jeżeli pojawią się nowe środki to kolejne umowy będą podpisywane. Jednak nadal nie wiadomo czy tak się stanie. Z przesłanej informacji dowiadujemy się jedynie, że zarząd PSG prowadzi rozmowy z kierownictwem Grupy Kapitałowej PGNiG oraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Mają one dotyczyć zwiększenia finansowania ponad wyczerpane już limity. Żadne konkretne daty jednak nie padają.

NFOŚiGW jest operatorem programu Czyste Powietrze. Beneficjentami tego flagowego programu rządu są niemal w połowie osoby, które chcą podłączyć się właśnie do sieci gazowej. Pytania w tej sprawie wysłaliśmy więc także do tej instytucji. – Dostrzegamy możliwość wpływu na realizację  programu „Czyste Powietrze” – przekonuje Sławomir Kmiecik z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Funduszu w korespondencji ze SmogLabem. – Rozwiązanie problemu, z którym boryka się PSG jest istotne dla utrzymania tempa walki ze smogiem. – dodaje Kmiecik, potwierdzając tym samym wcześniejsze obawy ekspertów.

Jak wynika z wypowiedzi członków zarządu PSG liczą oni na dodatkowe finansowanie właśnie z NFOŚiGW.

„To jest nieporozumienie”

Pytanie co robić? Czym ogrzewać wybudowany, wytynkowany dom? Pisze na stronach internetowych, że 2 lata trzeba czekać, to kupa czasu. To jest nieporozumienie. – zwraca się do redakcji SmogLabu pani Ilona, kolejna osoba, której odmówiono przyłącza do gazu.

Tymczasem 21 stycznia na antenie radia RMF FM wystąpił prezes PGNiG Paweł Majewski. – My tej spółce w zakresie działalności nie jesteśmy w stanie niczego zabronić, ani niczego nakazać – tłumaczył słuchaczom prezes Majewski. Podkreślał, że spółka wyprzedza założone plany inwestycyjne, realizując je szybciej niż powinna – Nieszczęśliwie się zdarzyło, że spółka wydała takie oświadczenie (…) nie mam na to wpływu – rozkładał ręce prezes PGNiG.

Całą sprawę nazwał „drobnym nieporozumieniem” i zapewnił słuchaczy, że przyłącza będą realizowane. Żadne konkrety jednak publicznie nie padły.

Sytuacja bardzo niepokoi pana Bogdana, który również zwrócił się do nas ze swoim przypadkiem. Niestety sam padłem ofiarą tej monopolistycznej spółki, w której nikt nic nie wie, co będzie dalej – nie przebiera w słowach nasz czytelnik. Pan Bogdan dodaje, że w piśmie odnośnie odmowy podpisania umowy zaznaczono że jeśli będzie zainteresowany to nowy wniosek może złożyć dopiero w roku 2023. – Nie wiadomo też skąd drastycznie wzrosła cena za przyłącze. Z 3198 zł netto do 7845 netto mimo, że na stronie cennik nie uległ zmianie – wylicza rozgoryczony czytelnik.

Czuje się naprawdę oszukana. Latem będę miała wykończony dom, do którego nie będę mogła się wprowadzić, bo nie będę miała go jak ogrzać – mówi nam pani Barbara, której inwestycja znajduje się na ostatniej prostej. Za przyłączenie do gazu chciała zapłacić z własnej kieszeni. – Wystąpiłam z zapytaniem o możliwość pokrycia we własnym zakresie wszystkich kosztów przyłączenia. Niestety odpowiedź znów była odmowna, bez podania jakiejkolwiek przyczyny.

Światełko w tunelu?

Wszystkie państwowe jednostki związane ze sprawą zapewniają lakonicznie, że pracują nad rozwiązaniem sytuacji.

Ostatnie spotkanie, o którym wiemy odbyło się 18 stycznia 2022 roku. Brał w nim udział Paweł Mirowski – zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW, Barłomiej Orzeł – pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze oraz przedstawiciele PSG.

Jedynym podsumowaniem spotkania był twitt Mirowskiego. – W sposób jednoznaczny wskazaliśmy, że oczekujemy wypracowania przez PSG systemowych rozwiązań dotyczących bieżącego realizowania podłączeń gazowych, które tym samym przełożą się na dalsze skuteczne wdrażanie programu Czyste Powietrze. – czytamy we wpisie.

Na razie systemowych rozwiązań jednak nie widać.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/Iren Moroz

Odmówiono Ci przyłącza do sieci gazowej?
Napisz do autora: maciej.fijak@smoglab.pl

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.