Udostępnij

Przyszłość należy do aut elektrycznych? Przynajmniej tak to widzą Amerykanie

22.01.2019

CarGurus – amerykańska platforma e-handlu samochodowego – opublikowała wyniki badań dotyczących zainteresowania elektrycznymi samochodami wśród dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych.  Co trzeci badany uważa, że w ciągu najbliższych 10 lat stanie się posiadaczem elektrycznego samochodu. Co szósty natomiast, że w nadchodzących 5 latach.

Badanie ankietowe zostało przeprowadzone na grupie 1279 właścicieli samochodów, którzy posiadają roczny dochód w gospodarstwie domowym na poziomie przynajmniej 25 tys. dolarów. Uwzględniono także zróżnicowanie mieszkańców USA, jeśli chodzi o płeć, wiek oraz region pochodzenia – tak, by zapewnić reprezentatywność badania pod tym względem.

Z wyników badań wyłania się obraz przyszłości, w której nieunikniona staje się przesiadka do samochodów elektrycznych. 15% ankietowanych uważa, że stanie się posiadaczem elektryka w ciągu najbliższych pięciu lat. 34% badanych Amerykanów przewiduje taki zakup w nadchodzącej dekadzie.

Jako najważniejszą cechę samochodu elektrycznego, która powinna być rozwijana przez producentów, wskazano zasięg (44% ankietowanych). Na drugim miejscu znalazła się szybkość ładowania (21%), natomiast na trzecim osiągana przez samochód prędkość (13%).

Luka edukacyjna

Jednym z ciekawszych wniosków płynących z badania jest odkrycie luki edukacyjnej w zakresie wiedzy o samochodach elektrycznych. Jako najbardziej wpływową markę samochodów w pełni elektrycznych na drugim miejscu wskazano Toyotę, która obecnie produkuje jedynie hybrydy.

Interesująca jest również kwestia wiedzy w kwestii ładowania samochodów elektrycznych oraz związanego z nim zasięgu. 60% badanych jako główny minus elektryków wskazało wciąż małą liczbę stacji ładowania. Autorzy badania wskazują, że potrzebna jest edukacja także w tym zakresie. Być może ankietowani nie zdają sobie sprawy z tego, że ponad 90% ładowania ma się odbywać we własnej stacji przydomowej.

Badanie pokazało również, że 82% ankietowanych nigdy nie prowadziło elektrycznego samochodu. Styczność z elektrykami jest więc wciąż mała – co może wpływać na spowolnienie ich popularyzacji.

 

Czytaj też: Ponad 4000 kilometrów za… 50 dolarów. Nowy rekord auta elektrycznego

 

Źródła: cargurus.com, cleantechnica.com

Zdjęcie: Unsplash.com/Carl Solder

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.