Radni Pszczyny zamiast ze smogiem wolą walczyć z antysmogowym prawem. Stanowisko Polskiego Alarmu Smogowego

Pszczyna jest jednym z najbardziej zanieczyszczony miast Unii Europejskiej. Mimo to jej samorząd zamiast starać się wykorzystać nowe narzędzia, które otrzyma dzięki śląskiej uchwale antysmogowej, próbuje opóźnić ich wejście w życie. O sprawie pisano więcej między innymi TUTAJ.

Poniżej przeczytacie stanowisko Polskiego Alarmu Smogowego, które zostało przesłane do pszczyńskiej rady oraz władz województwa.

Szanowny Pan

Leszek Szczotka

Przewodniczący Rady Miejskiej w Pszczynie

Rynek 2

43-200 Pszczyna

Szanowny Panie,

z wielkim niepokojem podchodzimy do działań Radnych Miasta Pszczyny, którzy apelują o przesunięcie daty wejścia w życie wojewódzkich przepisów antysmogowych, co przyniosłoby między innymi taki skutek, że w najbliższym sezonie grzewczym nadal wolno by było palić odpadami węglowymi.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia „Ambient Air Pollution Database 2016” wynika, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce, z czego aż 10 leży w województwie śląskim. W sezonie grzewczym powietrze w Pszczynie przekracza wszelkie normy. Ta została zaliczona do pięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Nie stało się to na wyrost. W styczniu bieżącego roku poziom zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu osiągał poziom 500 ug/m3, co oznacza 10-krotne przekroczenie przewidzianej prawem normy.

Taka zawartość pyłu w powietrzu jest niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Badania – prowadzone między innymi w Śląskim Centrum Chorób Serca – wskazują, że ta powoduje wzrost ryzyka wystąpienia zawału, udaru, a także wyższą śmiertelność ogólną. Zły stan powietrza wpływa także na zwiększenie zachorowalności na astmę, alergie, jest wiązany z POChP oraz nowotworami.

Dlatego uchwała przegłosowana przez radnych Pszczyny jest wyrazem skrajnie nieodpowiedzialnej postawy, w której interes polityczny jest ważniejszy od zdrowia mieszkańców. Rolą radnych miasta, które mierzy się z tak wielkim problemem środowiskowym, są starania o jego rozwiązanie. Tymczasem w Pszczynie wieloletnie zaniedbania samorządu gminnego spowodowały, że problem niskiej emisji będzie się w dalszym ciągu pogłębiał i pszczynianie będą się truć oraz przedwcześnie umierać. A teraz tamtejsi radni zamiast skorzystać z nowego narzędzia, by powietrze poprawić, wolą podjąć starania o to, by nadal nie podejmować działań.

To zachowanie, którego nie można akceptować.

W imieniu Polskiego Alarmu Smogowego,

Andrzej Guła

1 komentarz

  1. Pszczyna jest jednym z wielu miast w Polsce, które produkują zbyt wysokie ilości smogu. Nie od dzisiaj wiadomo, że normy zimą są bardzo wysoko przekroczone. Nasz kraj jest nazywany Chinami benzopirenu i nie bez powodu..Zacząć trzeba było od informowania naszego społeczeństwa czym jest smog, jakie skutki przynosi, co należy zrobić by temu zjawisku przeciwdziałać, jakim paliwem ogrzewać swoje cztery kąty..itd.
    W moim przypadku wiem o smogu, kotłach, paliwach bardzo dużo, bo się tym interesowałem i interesuje, ale w ciągu całej “kampanii” informacyjnej do mnie nie dotarła ani jedna ulotka, ani jeden email odnośnie zmian dotyczących palenia eko i korzystania z paliw eko. Dzisiaj już wiem, że aby obniżyć poziom smogu, należy zaprzestać spalania węgla i w to miejsce spalać np. pelet. Właśnie takiego wyboru dokonałem. Zakupiłem kocioł EEI PELLETS 16 kW na pelet z certyfikatem ecodesign (piec przebadany przez jednostkę akredytowaną pod względem emisji i prądu), zatwierdzony przez Unię Europejską. Każdy worek peletu jest odpowiednio oznaczony. W czasie jego spalania nie przekracza norm emisyjnych. Skorzystałem z dotacji na ten kocioł i śpię spokojnie, że udało mi się dokonać właściwego wyboru kotła i paliwa. Serwis dostępny na terenie całego kraju, więc się nie martwię, że z użytkowaniem kotła i jego obsługą zostałem pozostawiony sam sobie. Każdy z nas powinien wziąć swoje gospodarstwo w swoje ręce. Nie patrzy na rząd, który działa jakby nie do końca skutecznym programem. Skorzystać możemy z dofinansowania na kocioł eko, które nam oferuje, a o czym nas wprost nie informują. Zainstalowanie porządnego i solidnego kotła na paliwa eko może w znaczny sposób poprawić jakość naszego polskiego powietrza.

Dodaj komentarz