Władze białoruskiego parku narodowego „Puszcza Białowieska” przywrócą naturalny bieg rzece Narewce. Jej bieg jest uregulowany od dawna, przez co wysycha przybrzeżna roślinność. Wylewająca z Narewki woda ma też zasilać okoliczne bagna i torfowiska – czytamy na portalu telewizji Belsat.
Renaturyzacja obejmie 12 kilometrów koryta głównej rzeki białoruskiego parku „Puszcza Białowieska” i Białowieskiego Parku Narodowego. Prostowanie jej koryta rozpoczęło się około 150 lat temu. W niedalekiej przyszłości Narewka ma jednak odzyskać dawny, meandrujący bieg. Na razie chodzi jedynie o jej białoruską część, jednak do podobnego projektu przymierzają się również władze polskiego Parku.
Czytaj również: 180 km wokół Puszczy Białowieskiej. Łukasz swoją wędrówką chce pokazać, że stare lasy trzeba chronić
„Chcemy, by projekt ten można było uznać za pokazowy, interesujący nie tylko dla naukowców, ale też turystów” – mówił Belsatowi Alaksandr Bury, dyrektor białoruskiego Parku Narodowego “Puszcza Białowieska”.
Renaturyzacją Narewki zajmie się organizacja pozarządowa „Ochrona Ptaków Ojczyzny”, wspierana przez Frankfurckie Towarzystwo Zoologiczne. Część pierwotnego koryta Narewki w parku „Puszcza Białowieska” ma zostać odkopana. Na większości jej przebiegu ekolodzy będą starali się jednak”stworzyć warunki ku temu, by rzeczka sama zaczęła meandrować tak, jak jej się spodoba” – pisał na Facebooku cytowany przez Belsat Wiktar Fianczak, działacz „Ochrony Ptaków Ojczyzny”.
Źródło zdjęcia: egotripone / Shutterstock