Udostępnij

Rada Miasta Krakowa przeciw opóźnianiu małopolskiej uchwały antysmogowej

31.08.2022

Rada Miasta Krakowa niemal jednogłośnie przegłosowała rezolucję skierowaną do Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Sejmiku Województwa Małopolskiego. Radni apelują w niej o utrzymanie w mocy przepisów małopolskiej uchwały antysmogowej w obowiązującym kształcie.

Za rezolucją, dotyczącą pozostawienia uchwały antysmogowej w obecnym kształcie, Rada Miasta Krakowa głosowała niemal jednogłośnie. Spośród 26 obecnych na sali radnych 24 poparło rezolucję. Oddano jeden głos przeciw, a jeden z radnych wstrzymał się od głosu.

Głosowanie ma związek z planami Zarządu Województwa Małopolskiego, by o rok przesunąć kluczowe zapisy małopolskiego uchwały antysmogowej. Użytkowanie pozaklasowych kotłów, tzw. kopciuchów, miałoby być zakazane dopiero od 1 stycznia 2024 roku. Krytycznie na ten temat wypowiedziały się m.in. lokalne ruchy antysmogowe zrzeszone w Polskim Alarmie Smogowym. O ich ocenie proponowanych zmian pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj także: Trzeba anulować, bo przegramy? PiS oficjalne konsultacje nazywa sondą internetową [OPINIA]

Kraków i napływ zanieczyszczeń z gmin sąsiednich

Radni w rezolucji zwracają uwagę na wieloletnie zmagania o poprawę jakości powietrza w stolicy Małopolski. „Jakość powietrza w dużym stopniu związana jest jednak z trudnym położeniem geograficznym naszego miasta – zanieczyszczenia napływające z sąsiednich gmin mają wpływ na czystość powietrza w Krakowie. Jedynym rozwiązaniem, by nie zniweczyć wielu lat starań mieszkańców, aktywistów, samorządowców oraz organizacji społecznych w walce o czyste powietrze, jest utrzymanie w mocy obecnych zapisów uchwały i skrupulatne ich przestrzeganie, również co do terminów” – czytamy w przyjętej rezolucji.

„Przesunięcie terminu likwidacji kotłów bezklasowych (tzw. kopciuchów) o rok, jak proponuje w konsultacjach Zarząd Województwa Małopolskiego, jedynie zmniejszy zainteresowanie mieszkańców Małopolski wymianą kotłów bezklasowych, a to będzie miało bezpośredni negatywny wpływ na jakość powietrza w Małopolsce i Krakowie” – podkreślają krakowscy radni.

Czytaj także: PiS ma receptę na kryzys. Pozwoli palić śmieciami!

Uderzenie w kluczowe narzędzie walki ze smogiem

„W Małopolsce rocznie umiera 4000 osób w wyniku chorób spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego w drodze konsultacji i w porozumieniu z mieszkańcami naszego województwa uchwalono Małopolską Uchwałę Antysmogową. Było to kluczowe narzędzie do rozwiązania problemu smogu” – powiedział w oświadczeniu Rafał Komarewicz, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

„W ostatnim czasie Zarząd Województwa Małopolskiego zmienił zdanie! Rozpoczął proces łagodzenia z trudem uchwalonych przepisów próbując wydłużyć okres likwidacji bezklasowych kotłów, tzw. kopciuchów. Niestety są to urządzenia grzewcze, w których w praktyce można spalać wszystko. W samej Metropolii Krakowskiej takich kotłów pozostało kilkanaście tysięcy, a w całym województwie kilkaset” – zwraca uwagę Komarewicz.

„Nie osiągniemy nic, możemy tylko stracić”

Krytycznie propozycję przesunięcia terminu wejścia w życie przepisów antysmogowych ocenia w rozmowie ze SmogLabem Paweł Ścigalski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza.

“Po pierwsze, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy przesuwając ten termin cokolwiek osiągniemy. W mojej ocenie nie osiągniemy nic, możemy tylko stracić. Zwraca się uwagę na rosnące koszty paliw, ale przecież drożeją praktycznie wszystkie paliwa, nie tylko węgiel. Po drugie, o czym mówi m.in. strona społeczna, było 6 lat, zanim dyskutowane przepisy miały wejść w życie. Ich zmiana praktycznie na ostatniej prostej wprowadza zamieszanie, jeśli chodzi o świadomość i podejście do prawa w ogóle” – podkreśla Ścigalski.

“Argumentów przeciw jest znacznie więcej. Chodzi między innymi o Program Ochrony Powietrza, który trudniej będzie zrealizować po zmianie przepisów, kwestię tego, że w urządzeniach pozaklasowych spalać można wszelkie odpady, co może się nasilać w sytuacji wysokich kosztów węgla, czy wreszcie pojawiające się wątpliwości co do poprawności procesu zmian w uchwale antysmogowej” – wylicza Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza. “Niektórzy radni sejmiku zwracali również uwagę na możliwość utraty środków unijnych związanych z działaniami na rzecz poprawy jakości powietrza” – mówi nam Ścigalski.

Czytaj także: „Małopolski sejmik strzeli sobie w stopę” [KOMENTARZ]

_

Zdjęcie: degie / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.