Radni Skawiny za zakazem palenia węglem i instalacji kotłów węglowych

1212
0
Podziel się:

Rada Miejska w Skawinie niemal jednogłośnie zagłosowała za przyjęciem lokalnych rozwiązań wspierających walkę ze smogiem: całkowitym zakazem palenia węglem od 2030 roku oraz zakazem montażu kotłów węglowych w nowych budynkach od przyszłego roku. Zatwierdzona przez radnych uchwała trafi teraz do Sejmiku Województwa Małopolskiego, który zdecyduje o jej losie.

Dokument lokalnej uchwały antysmogowej, przygotowany przez burmistrza Norberta Rzepisko, poparło 19 miejskich radnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

„To przełomowa i historyczna decyzja, za którą jestem radnym wdzięczny. Przed nami jeszcze bardzo wiele pracy, bo za dokumentami muszą iść konkretne działania. Pomożemy mieszkańcom wymienić piece węglowe, będziemy kontynuowali przyznawanie wysokich dofinansowań oraz będziemy dołączali do nowych programów pomocowych” – komentuje burmistrz Skawiny.

Jeśli propozycja znajdzie poparcie w Sejmiku Województwa Małopolskiego, w którego kompetencjach leżą regulacje antysmogowe, w Skawinie obowiązywać będzie całkowity zakaz palenia węglem od 2030 roku.

Czytaj więcej: Ulga podatkowa na termomodernizację

Skawina bez smogu: zakaz kotłów węglowych

Przegłosowana uchwała zakłada ponadto, że od 2022 roku nielegalny byłby montaż kotłów węglowych w nowych budynkach.

„Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie może dojść do sytuacji, w której z jednej strony dofinansowujemy wymianę >>kopciuchów<< i zakazujemy palenia węglem, a z drugiej pozwalamy na montaż nowych pieców węglowych. To byłoby nielogiczne” – podkreśla Norbert Rzepisko.

Przyjęty przez radnych dokument trafi do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Głosowanie zostanie poprzedzone konsultacjami społecznymi przeprowadzonymi przez Urząd Marszałkowski.

Zobacz także: Licznik kopciuchów w Metropolii Krakowskiej

_

Zdjęcie: Shutterstock/Marek Mnich

Podziel się: