Udostępnij

Przełomowy wyrok w sprawie o smog. „Nieśmiało liczyliśmy na wygraną”

24.01.2019

’- Ludzie, mamy wielką moc. Korzystajmy z tego! – mówiła po wyjściu z sali rozpraw Grażyna Wolszczak. Aktorka jako pierwsza w historii wygrała z państwem proces o smog.  – Według sądu swobody i prawa pani Grażyny Wolszczak były ograniczane z powodu złego stanu powietrza. Jej dobra osobiste zostały naruszone, a za powstały stan rzeczy odpowiedzialność ponosi skarb państwa – mówi reprezentujący aktorkę mecenas Radosław Górski.

Wygrana w tej sprawie przejdzie do historii.

To pierwszy korzystny wyrok w sprawie o smog w Polsce. Nie słyszałem też o podobnych w Europie. Trybunał Praw Człowieka wypowiadał się w innych w pewnym stopniu podobnych sprawach, ale to przecież zupełnie inny rodzaj procesu sądowego i dotyczący wyłącznie praw człowieka.

Spodziewał się pan, że uda się wygrać tak szybko, już na pierwszej rozprawie? Pozew o smog z Rybnika ciągnął się przez trzy lata.

Liczyłem na to i nieśmiało jeszcze przed rozpoczęciem procesów mówiłem, że jeśli sąd będzie rozumiał zagadnienie, to mamy szansę na rozstrzygnięcie sprawy w pierwszym terminie. Nie pomyliłem się w tym przypadku. Zobaczymy, co będzie w kolejnych sprawach, które są w toku. Trzeba przyznać, że sędzia była bardzo rzetelna i świetnie przygotowana do sprawy, przeprowadziła ją szybko, sprawnie i bardzo profesjonalnie.

Jak sąd uzasadniał swój wyrok?

Pozew dotyczył ochrony dóbr osobistych. Dobra te zostały zidentyfikowane przez sąd i uznane za istniejące. Wspólnym mianownikiem tych dóbr jest prawo do życia w czystym środowisku, i do oddychania czystym powietrzem. Sąd wymieniał również takie prawa jak prawo do wolności, do prywatności, swobody poruszania się, swobody korzystania z własnego mieszkania. Według sądu w tym przypadku swobody i prawa pani Grażyny Wolszczak były ograniczane z powodu złego stanu powietrza. Jej dobra osobiste zostały naruszone, a za powstały stan rzeczy odpowiedzialność ponosi skarb państwa – dlatego sąd zasądził wskazaną w pozwie kwotę.

5 tysięcy złotych dla Stowarzyszenia Unicorn.

Tak, u każdej z osób, które biorą udział w akcji #pozywamsmog zasądzone kwoty mają być przekazane na cele charytatywne.  Różnią się wysokością, w zależności od sprawy – na przykład prof. Jerzy Stuhr zażądał większej sumy. Od lat jest zaangażowany w walkę ze smogiem, więc zdecydowanie miał prawo się tego domagać. Sąd zauważył, że w przypadku pani Wolszczak kwota jest symboliczna, stąd moje przypuszczenie, że również i w tej sprawie powódka mogłaby się domagać większej sumy.

Jaka była Państwa argumentacja?

Powoływaliśmy się na wszystkie dostępne wyniki badań z różnych województw, w szczególności dotyczące Warszawy, a także na krajowe i zagraniczne raporty na temat szkodliwości smogu, śmiertelności i chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Powoływaliśmy się również na poglądy doktryny i orzecznictwa w Polsce  i na świecie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Wbrew temu, co można przeczytać w uzasadnieniu wyroku w sprawie smogu z Rybnika, doktryna jednoznacznie pokazuje, że jednym z dóbr człowieka jest możliwość korzystania z walorów czystego środowiska. Obrona z kolei polegała na kwestionowaniu wszystkiego – nawet istnienia smogu i jego szkodliwości. Mimo tego, że opieraliśmy się na dokumentach sporządzonych przez urzędy państwowe, to pozwany i tak umniejszał ich znaczenie oraz wiarygodność. Skarb państwa twierdził również, że podejmuje  lub planuje zrealizować wiele działań w sprawie poprawy jakości powietrza w Polsce. Obrona wymieniała stawianie na elektromobilność i geotermię…

Programy edukacyjne?

Pojawił się także ten argument, oczywiście. Wymieniono, że były organizowane wydarzenia edukacyjne za grube pieniądze, na przykład piknik z klimatem, który kosztował podatnika ponad 200 tysięcy zł . W przekonaniu skarbu państwa te okoliczności miały zwalniać go od odpowiedzialności za złą jakość powietrza w Polsce. Sąd jednak się z tym nie zgodził. Powiedział, że nie jest ważne, co skarb państwa robił, czy się starał i jakie miał intencje. Ważne jest to, że od lat mamy w Polsce fatalną jakość powietrza, a obowiązkiem państwa jest doprowadzenie do tego, żeby odpowiadało ono normom. Pozwany chciał również zgłosić świadków, którzy mieli prawdopodobnie potwierdzić, jak wiele działań z zakresu poprawy jakości powietrza realizuje albo planuje zrealizować skarb państwa. Sąd jednak oddalił wszystkie tego rodzaju wnioski dowodowe, uznając, że działania i plany są udokumentowane, więc dodatkowe zeznania nie są tutaj potrzebne.

Wiadomo już, kiedy będą kolejne rozprawy?

Następny proces, z powództwa  Katarzyny Ankudowicz przeciwko skarbowi państwa i przeciwko Warszawie odbędzie się w lutym i marcu tego roku – sąd wyznaczył już trzy terminy posiedzeń w tej sprawie.  Jest więc szansa, że jeszcze jedną sprawę pierwszej instancji uda nam się zakończyć w trwającym okresie grzewczym.

W akcję #pozywamsmog zaangażowani są Katarzyna Ankudowicz, Zofia Czerwińska, Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr, Lesław Żurek . Wszystkich artystów w procesach przeciwko skarbowi państwa i samorządom będzie reprezentował mec. Górski oraz mec. Oskar Lipiński. O akcji pisaliśmy TUTAJ.

Zdjęcie: Pixabay

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.