Udostępnij

Polska w czołówce niechlubnego rankingu. 21 z 50 najbardziej trujących miast jest u nas

03.09.2024

Polska nadal jest smogowym zagłębiem Europy – tak wynika z danych przedstawionych przez Europejską Agencję Środowiskową (EEA), która wskazała, że prawie połowa z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast na Starym Kontynencie to miejscowości z naszego kraju.

W 2021 r.  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w celu ochrony naszego zdrowia zaktualizowała swoje wytyczne dotyczące jakości powietrza oparte na zdrowiu i zaleciła maksymalny poziom 5 μg/m3 dla drobnych cząstek stałych w przypadku długotrwałego narażenia.

W 2008 r. Unia Europejska ustaliła roczną wartość graniczną dla drobnych cząstek stałych wynoszącą 25 μg/m3 w ramach polityk mających na celu zapewnienie czystego powietrza w Europie. Dyrektywa ws. jakości powietrza została zrewidowana m.in. dla lepszego dostosowania unijnych norm do zaleceń WHO, choć te wciąż nie są jednakowe.

Smogowy ranking Europy. Polska we wstydliwej czołówce

Narzędzie przygotowane przez EEA klasyfikuje jakość powietrza jako: dobre dla poziomów drobnych cząstek stałych, które nie przekraczają rocznej wartości zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia wynoszącej 5 μg/ m3, następnie przez: dopuszczalne, umiarkowane, słabe aż do bardzo słabego dla poziomów równych i wyższych od dopuszczalnej w UE wartości 25 μg/ m3.

Europa korzysta z najbardziej kompleksowej sieci monitoringu jakości powietrza na świecie. W raporcie przedstawiono poziomy drobnych cząstek stałych w ponad 350 miastach z krajów członkowskich EEA. Wartości pochodzą z pomiarów naziemnych drobnych cząstek stałych, wykonanych przez ponad 500 stacji monitorujących.

Źródło: eea.europa.eu

Nowy Sącz, Częstochowa, Gliwice i Kraków. Smogowi liderzy Europy

Dane mówią same za siebie. Na 50 miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu aż 21 znajduje się w jednym kraju.

– Jeśli weźmiemy pod uwagę, że w Polsce często najbardziej zanieczyszczone miejscowości to są te mniejsze, które nie zostały ujęte w rankingu, to obraz, który się wyłania, jest jeszcze bardziej przytłaczający – tłumaczy Anna Dworakowska, współzałożycielka Polskiego Alarmu Smogowego. Kolejne 22 miasta leżą we Włoszech, 3 w Bułgarii, 2 w Czechach oraz po jednym w Grecji i Chorwacji.

Polscy liderzy smogu ujęci w analizie EEA to: Nowy Sącz, Częstochowa, Żory, Piotrków Trybunalski, Łomża, Gliwice, Kraków, Kalisz, Katowice, Bielsko-Biała i Poznań.

Co należy zrobić?

Czy Polska ma szansę zniknąć z niechlubnych rankingów? Tak, pod warunkiem pozbycia się źródeł trującego powietrza. Aby tak się stało należy:

  • Zapewnić środki na wymianę starych, najbardziej kopcących kotłów i pieców na węgiel i drewno oraz na poprawę efektywności energetycznej w domach (Program Czyste Powietrze),
  • Respektowanie zapisów uchwał antysmogowych, które ograniczają możliwość użytkowania najbardziej trujących urządzeń – tzw. kopciuchów.

– Priorytetem jest oczywiście wymiana kopciuchów, czyli pieców, kotłów najbardziej zanieczyszczających powietrze. W Polsce wciąż dymi ich ponad 2,5 mln. To właśnie spalanie węgla i drewna w domach stanowi główne źródło zanieczyszczenia pyłem PM 2,5, o którym mówi ten ranking – dodaje.

Anna Dworakowska zaznacza, że sytuacje takie jak ostatnio, gdy zabrakło pieniędzy na Program Czyste Powietrze, „absolutnie nie mogą mieć miejsca”. – Donald Tusk mówił, nawet w exposé, że będą pieniądze na ocieplenie domów, wymianę źródeł ciepła, likwidację smogu. Tymczasem widzimy, że dzieje się inaczej – podsumowuje Anna Dworakowska i podkreśla, że przyszłość Programu Czyste Powietrze jest niepewna.

Zdjęcie tytułowe: Lapis2380/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.