Udostępnij

Raport ONZ obnaża problemy w obniżaniu emisji CO2. Daleko nam do celów z Paryża

26.10.2021

W ONZ przygotowano raport na temat rozbieżności między zakładanym tempem redukcji emisji CO2 na świecie, a realiami. Okazuje się, że światu wciąż daleko do realizacji założeń Porozumienia Paryskiego. Jeśli pozostaniemy na ścieżce, która jest realizowana obecnie, w 2030 roku wydobywanych będzie około 240% więcej węgla, 57% więcej ropy i 71% więcej gazu, niż byłoby to zgodne ze scenariuszem ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C. 

W dokumencie „Production Gap Report 2021” podkreślono, że w ostatnich latach znacznie zmniejszyło się międzynarodowe finansowanie produkcji paliw kopalnych przez kraje G20 i najważniejsze banki rozwoju. Patrząc przez pryzmat aktywów, jedna trzecia banków i instytucji inwestycyjnych z grupy państw G20 przyjęła politykę przeciw paliwom kopalnym. Oznacza to, że wykluczającą one projekty związane z produkcją paliw kopalnych z przyszłych cyklów finansowania.  To jednak za mało.

Czytaj także: „World Energy Outlook 2021”: zerowe emisje netto do 2050

Mimo tego aktualnie przyjęte plany poszczególnych państw nie są wystarczająco ambitne, by sprostać założeniom Porozumienia Paryskiego. Jeśli nic się w tym zakresie nie zmieni, w 2030  roku świat produkować będzie o 110% więcej paliw kopalnych niż w scenariuszu ograniczenia globalnego ocieplenia do granicy 1,5°C. Oraz o 45% więcej niż w mniej ambitnym scenariuszu nieprzekroczenia bariery 2°C.

Co ciekawe, raport ONZ na temat emisji CO2 pokazuje, że niewiele się w tym zakresie zmieniło. Skala rozbieżności pomiędzy planowaną produkcją a założeniami klimatycznymi pozostała niemal bez zmian względem poprzednich analiz, z 2019 i 2020 roku.

Szczyt COP26 nadzieją na zmianę?

„Niszczycielskie skutki zmian klimatu są widoczne gołym okiem. Wciąż możemy ograniczyć długoterminowe ocieplenie do 1,5°C. Nasz czas jednak szybko się kończy” – powiedziała w oświadczeniu Inger Andersen, dyrektor wykonawcza Programu Środowiskowego ONZ. „Na szczycie COP26 rządy państw całego świata muszą się zmobilizować i podjąć niezwłoczne działania. Trzeba zlikwidować rozbieżności między poziomami produkcji paliw kopalnych a założeniami klimatycznymi oraz przeprowadzić sprawiedliwą i równą transformację energetyczną. Na tym polegają ambicje klimatyczne” – podkreśliła Andersen.

Czytaj także: Interes branży węglowej górą. Nowe normy dalekie od bezpiecznych

„Wyniki badań są jednoznaczne. Światowa produkcja węgla, ropy i gazu musi zacząć spadać natychmiast i to szybko, aby ograniczenie długoterminowego ocieplenia do 1,5°C w ogóle było możliwe” – komentuje Ploy Achakulwisut z Sztokholmskiego Instytutu Środowiska (SEI) i jedna z głównych autorek raportu. „Państwa nadal jednak planują i popierają poziom produkcji paliw kopalnych, który znacznie przewyższa to, co możemy bezpiecznie spalić” – zaznacza Achakulwisut.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Pawel_Brzozowski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.