Udostępnij

Oceany w 2021 r. z rekordem ciepła. Szósty rok z rzędu jest coraz goręcej

18.01.2022

Ilość ciepła skumulowana w górnych warstwach oceanów była w minionym roku najwyższa w historii pomiarów – wynika z najnowszych ustaleń naukowców, opublikowanych na łamach „Advances in Atmospheric Sciences”. Autorzy badania wiążą ten fakt z ociepleniem klimatu spowodowanym działalnością człowieka. Co szczególnie istotne, rekord ciepła w oceanach padł szósty rok z rzędu.

Zmiany klimatu przekładają się na wzrost nie tylko średnich temperatur powietrza na Ziemi, ale także ocieplenie górnych warstw oceanów. Okazuje się, że ilość ciepła w nich skumulowana była w minionym roku najwyższa w historii pomiarów. Rekord padł przy tym szósty rok z rzędu. Najnowsze ustalenia na ten temat opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Advances in Atmospheric Sciences”.

Czytaj także: 2021 był 5. najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Najcieplejsze 7 to… ostatnie 7 lat

„Dzięki eksperymentom na modelach [komputerowych – przyp. red.] nasze badanie pokazuje, że wzorzec ocieplenia się oceanów jest wynikiem zmian w składzie atmosfery, związanych z działalnością człowieka” – skomentował Lijing Cheng z Chińskiej Akademii Nauk, główny autor badania.

Wyższy poziom mórz i silniejsze ekstrema pogodowe

„Gdy oceany się ocieplają, (…) podnosi się poziom morza. Cieplejsze oceany wpływają również na pogodę, powodując silniejsze burze i huragany, a także zwiększając opady i ryzyko powodzi” – podkreśla Cheng.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic

Naukowcy podkreślają, że tego rodzaju analizy pozwalają lepiej zrozumieć związek między emisjami gazów cieplarnianych do atmosfery, a stanem ziemskich oceanów. „Dopóki nie osiągniemy zerowych emisji netto, ocieplenie będzie postępować. A my będziemy nadal odnotowywać rekordy zawartości ciepła w oceanach, jak w tym roku” – powiedział w oświadczeniu Michael Mann, profesor z Uniwersytetu Stanu Pensylwania, współautor badania.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Gonzalo Solari Cooke / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.