Udostępnij

Oceany w 2021 r. z rekordem ciepła. Szósty rok z rzędu jest coraz goręcej

18.01.2022

Ilość ciepła skumulowana w górnych warstwach oceanów była w minionym roku najwyższa w historii pomiarów – wynika z najnowszych ustaleń naukowców, opublikowanych na łamach „Advances in Atmospheric Sciences”. Autorzy badania wiążą ten fakt z ociepleniem klimatu spowodowanym działalnością człowieka. Co szczególnie istotne, rekord ciepła w oceanach padł szósty rok z rzędu.

Zmiany klimatu przekładają się na wzrost nie tylko średnich temperatur powietrza na Ziemi, ale także ocieplenie górnych warstw oceanów. Okazuje się, że ilość ciepła w nich skumulowana była w minionym roku najwyższa w historii pomiarów. Rekord padł przy tym szósty rok z rzędu. Najnowsze ustalenia na ten temat opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Advances in Atmospheric Sciences”.

Czytaj także: 2021 był 5. najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Najcieplejsze 7 to… ostatnie 7 lat

„Dzięki eksperymentom na modelach [komputerowych – przyp. red.] nasze badanie pokazuje, że wzorzec ocieplenia się oceanów jest wynikiem zmian w składzie atmosfery, związanych z działalnością człowieka” – skomentował Lijing Cheng z Chińskiej Akademii Nauk, główny autor badania.

Wyższy poziom mórz i silniejsze ekstrema pogodowe

„Gdy oceany się ocieplają, (…) podnosi się poziom morza. Cieplejsze oceany wpływają również na pogodę, powodując silniejsze burze i huragany, a także zwiększając opady i ryzyko powodzi” – podkreśla Cheng.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic

Naukowcy podkreślają, że tego rodzaju analizy pozwalają lepiej zrozumieć związek między emisjami gazów cieplarnianych do atmosfery, a stanem ziemskich oceanów. „Dopóki nie osiągniemy zerowych emisji netto, ocieplenie będzie postępować. A my będziemy nadal odnotowywać rekordy zawartości ciepła w oceanach, jak w tym roku” – powiedział w oświadczeniu Michael Mann, profesor z Uniwersytetu Stanu Pensylwania, współautor badania.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Gonzalo Solari Cooke / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.