Udostępnij

2021 był 5. najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Najcieplejsze 7 to… ostatnie 7 lat

12.01.2022

2021 rok był piątym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów – wynika z najnowszego raportu unijnego Copernicusa. Co szczególnie istotne, najcieplejsza siódemka miała miejsce w ostatnich 7 latach. W minionym roku Europa doświadczyła rekordowego ciepła na południu i katastrofalnych powodzi w środkowej części kontynentu. Tymczasem stężenia gazów cieplarnianych – dwutlenku węgla i metanu – w atmosferze nadal wzrastały.

Unijna agencja badawcza podkreśla, że choć 2021 rok był jednym z chłodniejszych pośród ostatnich lat, to i tak był on piątym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów na świecie. Równocześnie, wszystkie siedem najcieplejszych lat, jakie odnotowano, miały miejsce w ostatnich siedmiu latach. Czyli począwszy od 2015 roku.

Jak dokładnie wypada miniony rok? Według danych Copernicusa średnia roczna temperatura była o 0,3 st. Celsjusza wyższa niż w latach 1991-2020. Było przy tym o 1,1-1,2 st. Celsjusza cieplej niż w okresie przedprzemysłowym, czyli latach 1850-1900.

Czytaj także: Deszcz zamiast śniegu. Zmiana klimatu istotnie wpływa na Arktykę

Regiony o najbardziej ponadprzeciętnych temperaturach w minionym roku obejmują: pasmo rozciągające się od zachodniego wybrzeża USA i Kanady po północno-wschodnią Kanadę i Grenlandię, a także dużą część środkowej i północnej Afryki oraz Bliski Wschód.

2021 rok na Starym Kontynencie

Jak natomiast wyglądał miniony rok w Europie? Średnia roczna temperatura powietrza była o 0,1 st. Celsjusza wyższa niż w latach 1991-2020. Naukowcy z Copernicusa zwracają uwagę, że początek roku był blisko lub nieco poniżej średniej ze wspomnianego okresu odniesienia. Po stosunkowo ciepłym marcu miała jednak miejsce faza ochłodzenia w kwietniu, co zaowocowało późnymi przymrozkami w zachodniej części kontynentu.

Czytaj także: Klimat. Występowanie ekstremalnych ulew, jak niedawno w Niemczech, bardziej prawdopodobne

Równocześnie, wyższymi temperaturami wyróżniała się dalsza część roku. Lato było najcieplejszym w historii, na równi z wartościami odnotowanymi w 2010 i 2018 roku. Czerwiec i lipiec uplasowały się na drugim miejscu, jeśli chodzi o temperatury w swoich kategoriach, natomiast sierpień był zbliżony do wieloletniej średniej.

_

Zdjęcie: Jamikorn Sooktaramorn / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.