2021 był 5. najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Najcieplejsze 7 to… ostatnie 7 lat

Podziel się:

2021 rok był piątym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów – wynika z najnowszego raportu unijnego Copernicusa. Co szczególnie istotne, najcieplejsza siódemka miała miejsce w ostatnich 7 latach. W minionym roku Europa doświadczyła rekordowego ciepła na południu i katastrofalnych powodzi w środkowej części kontynentu. Tymczasem stężenia gazów cieplarnianych – dwutlenku węgla i metanu – w atmosferze nadal wzrastały.

Unijna agencja badawcza podkreśla, że choć 2021 rok był jednym z chłodniejszych pośród ostatnich lat, to i tak był on piątym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów na świecie. Równocześnie, wszystkie siedem najcieplejszych lat, jakie odnotowano, miały miejsce w ostatnich siedmiu latach. Czyli począwszy od 2015 roku.

Jak dokładnie wypada miniony rok? Według danych Copernicusa średnia roczna temperatura była o 0,3 st. Celsjusza wyższa niż w latach 1991-2020. Było przy tym o 1,1-1,2 st. Celsjusza cieplej niż w okresie przedprzemysłowym, czyli latach 1850-1900.

Czytaj także: Deszcz zamiast śniegu. Zmiana klimatu istotnie wpływa na Arktykę

Regiony o najbardziej ponadprzeciętnych temperaturach w minionym roku obejmują: pasmo rozciągające się od zachodniego wybrzeża USA i Kanady po północno-wschodnią Kanadę i Grenlandię, a także dużą część środkowej i północnej Afryki oraz Bliski Wschód.

2021 rok na Starym Kontynencie

Jak natomiast wyglądał miniony rok w Europie? Średnia roczna temperatura powietrza była o 0,1 st. Celsjusza wyższa niż w latach 1991-2020. Naukowcy z Copernicusa zwracają uwagę, że początek roku był blisko lub nieco poniżej średniej ze wspomnianego okresu odniesienia. Po stosunkowo ciepłym marcu miała jednak miejsce faza ochłodzenia w kwietniu, co zaowocowało późnymi przymrozkami w zachodniej części kontynentu.

Czytaj także: Klimat. Występowanie ekstremalnych ulew, jak niedawno w Niemczech, bardziej prawdopodobne

Równocześnie, wyższymi temperaturami wyróżniała się dalsza część roku. Lato było najcieplejszym w historii, na równi z wartościami odnotowanymi w 2010 i 2018 roku. Czerwiec i lipiec uplasowały się na drugim miejscu, jeśli chodzi o temperatury w swoich kategoriach, natomiast sierpień był zbliżony do wieloletniej średniej.

_

Zdjęcie: Jamikorn Sooktaramorn / Shutterstock.com

Podziel się: