Udostępnij

Rekordowe zbiory miodu. Albańskie pszczoły odżyły dzięki kwarantannie

05.06.2020

Serwis France24 donosi, że wprowadzona z powodu koronawirusa kwarantanna, spowodowała wielkie ożywienie pszczół w Albanii. – Pszczołami zajmuję się od 50 lat. Jeszcze nigdy nie widziałem takiego sezonu – mówi jeden z pszczelarzy, którzy liczą na rekordowe zbiory miodu. A powody widzą w zamkniętych fabrykach i mniejszym zużyciu pestycydów.

„To złoty rok dla pszczół” – mówił 68-letni Gezim Skermo, którego cytuje francuski serwis. Skermo jest właścicielem jednej z największych pasiek w kraju i mówi także o odrodzeniu natury oraz pszczół. Powodów tej nagłej zmiany dopatruje się w pandemii koronawirusa, a dokładnie we wprowadzonej w związku z nią kwarantannie. Ta spowodowała, że zamknięto wiele zanieczyszczających powietrze fabryk. Zmalało także zużycie pestycydów przez rolników.

zbiory miodu miodobranie albania
Pszczelarze w Albanii liczą na rekordowe zbiory miodu.

Skermo mówił, że to pierwszy rok od dawna, kiedy przed pasiekami nie znajduje martwych pszczół. Tłumaczy, że powodem jest czystsze powietrze oraz to, że nic nie przeszkadza owadom. France24 informuje, że w normalnym roku pasieka Morava produkuje od 5 do 15 ton miodu. W tym jest dotąd tak dobrze, że pszczelarze liczą na dwa miodobrania zamiast jednego. A zaledwie kilka lat temu zginęło 40 proc. uli w kraju, co wiązano między innymi z rodzajem używanych pestycydów.

Czytaj także: Poznań otwiera hotele dla owadów. Schronią się w nich pszczoły

Pszczelarze wskazują, że pszczoły są dla całego systemu tym, czym kiedyś były kanarki dla kopalni. Ich obserwacja pozwala określić stan środowiska, ponieważ na zmiany reagują dużo szybciej niż większe zwierzęta. Bardzo szybko cierpią, kiedy jest zanieczyszczone i odżywają, gdy sytuacja staje się lepsza.

Zdjęcie: Daniel Prudek/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.