Udostępnij

Rekordowy import węgla do Polski. Najwięcej kupujemy w Federacji Rosyjskiej

03.01.2019

Jak wynika z danych Eurostatu, do października 2018 roku do Polski przywieziono 16,2 mln ton węgla. Tym samym przekroczyliśmy rekordowy poziom importu z roku 2011, wynoszący 15 mln ton. Tymczasem, jak wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu, spada wydobycie krajowe.

Rosyjski węgiel

W świetle danych Eurostatu import węgla do Polski wzrósł o blisko 70% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2017. Największa jego część pochodziła z Federacji Rosyjskiej, skąd przybyło 11,2 mln ton węgla. Oznacza to, że ponad dwie trzecie importu pochodziło z tego państwa.

Rządowe plany

Przypomnijmy: Według projektu Polityki Energetycznej Państwa do roku 2040 Polska ma stopniowo odchodzić od węgla, jednakże będzie on stanowił najważniejsze źródło energii elektrycznej aż do roku 2035.

Warto mieć jednak na uwadze, że w dokumencie tym podkreślono, że zapotrzebowanie na węgiel powinno być zaspokajane z wydobycia krajowego. Import węgla natomiast, według założeń, miałby mieć miejsce jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Uwagę na ten fakt zwraca dziś „Rzeczpospolita”.

Więcej o PEP 2040 przeczytać można tutaj.

Wydobycie w polskich kopalniach

Tymczasem, jak poinformowała w środę Agencja Rozwoju Przemysłu, w listopadzie 2018 polskie kopalnie wydobyły 5,5 mln ton węgla, przy czym jego miesięczna sprzedaż wyniosła 5,2 mln ton. Znaczy to tyle, że 300 tys. ton węgla nie znalazło nabywcy, trafiając tym samym na składowiska.

Wyniki te są niższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wówczas wydobyto 5,6 mln ton węgla, natomiast sprzedano 5,7 mln ton.

Jeśli chodzi o wyniki polskich kopalń w całym roku 2018, ARP ma je udostępnić w lutym. Tymczasem zauważyć można spadek wydobycia w między rokiem 2016 i 2017. Wówczas zmniejszyło się ono z 70,4 mln do 65,5 mln ton. Oznacza to spadek o 6,9%.

 

Więcej na temat perspektyw dla polskiej polityki energetycznej przeczytać można tutaj.

Źrodła: Rzeczpospolita, WysokieNapiecie.pl, PAP.

Zdjęcie: Unsplash.com/Samuel Zeller

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.