Najnowsze dane wskazują, że miniony rok na Starym Kontynencie był rekordowy dla pomp ciepła. Europejczycy zdecydowali się na zakup ok. 3 milionów urządzeń, czyli najwięcej w historii. W opublikowanym właśnie zestawieniu Polska zajęła pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost sprzedaży rok do roku. Wyniósł on 102 procent.
Światło dzienne ujrzały nowe statystyki dotyczące rynku europejskiego. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA), miniony rok był rekordowy pod względem sprzedaży.
Dotyczy to zarówno liczby sprzedanych urządzeń (szacunkowo ok. 3 milionów sztuk), jak i wzrostu sprzedaży rok do roku (+38 proc.). Jeśli chodzi o drugi wskaźnik, pobity został tym samym rekord z roku 2021, kiedy to odnotowano wzrost wynoszący 34 procent. Wyliczenia opierają się na wczesnych danych, dostępnych dla 16 państw Europy.
Jak podaje EHPA, w Europie liczba zainstalowanych pomp ciepła wykorzystywanych do ogrzewania oraz pomp do ciepłej wody użytkowej wynosi obecnie około 20 milionów. Urządzenia te zapewniają ogrzewanie około 16 proc. budynków mieszkalnych i komercyjnych na Starym Kontynencie.
Historyczny rekord w Europie. W Polsce rekordowy wzrost sprzedaży
„Rok 2022 był fenomenalny. Spektakularny wzrost sprzedaży pomp ciepła jest świadectwem innowacyjnego i zrównoważonego sektora, który robi wszystko, aby zwiększyć wydajność, a co za tym idzie, tworzy miejsca pracy, wspomaga działania na rzecz klimatu i stabilizuje rachunki za energię” – powiedział w oświadczeniu Thomas Nowak, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA).
„Wciąż jednak wiele osób w Europie nie posiada jeszcze pompy ciepła z różnych powodów, począwszy od tego, że sektor działa na granicy możliwości, poprzez koszty wstępne, aż po brak jasnych informacji. Ściśle współpracujemy z koalicją organizacji i Komisją Europejską, aby zbudować unijny plan pomp ciepła, który zajmie się tymi punktami krytycznymi” – zwraca uwagę Nowak. W komunikacie prasowym, jako jedno z rozwiązań, wskazano inicjatywy szkoleniowe i przekwalifikujące, wpisujące się w trwający Europejski Rok Umiejętności. Kluczowe jest w tym przypadku przygotowanie do pracy odpowiedniej liczby instalatorów i serwisantów, którzy równocześnie będą dysponować wysokimi kwalifikacjami.
Czytaj więcej: Odejście od węgla to “nowe, rozwojowe i dobrze płatne etaty dla setek tysięcy Polaków”
Boom na pompy ciepła nie ominął przy tym Polski, która znalazła się w czołówce zestawienia pod względem ilości sprzedanych urządzeń. Odnotowaliśmy przy tym największy spośród wszystkich wzrost sprzedaży rok do roku, wynoszący 102 procent. „W 2022 r. pompy ciepła były w Polsce technologią drugiego wyboru w istniejących budynkach jednorodzinnych, a w niektórych zastosowaniach np. w nowych budynkach stały się technologią pierwszego wyboru” – powiedział w oświadczeniu Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).
Popularność pomp ciepła. Przodują kraje północne, Polska w połowie stawki
Ciekawie prezentują się statystyki, jeśli chodzi o popularność pomp ciepła w przeliczeniu na liczbę gospodarstw domowych. Okazuje się, że pod tym względem, urządzenia te są najczęściej wybierane w krajach północnych, tj. Finlandii, Norwegii, Szwecji i Danii. Są to kraje, w których średnia temperatura w ciągu roku należy do najniższych w Europie. Polska znalazła się w połowie opublikowanego zestawienia.
Jeśli natomiast chodzi o liczbę sprzedanych urządzeń, nasz kraj uplasował się w drugiej połowie stawki. W 2022 roku nad Wisłą sprzedano blisko 195,5 tys. pomp ciepła. Spośród krajów, dla których dostępne były wczesne dane, sprzedaż była nominalnie najwyższa we Włoszech (502 tys.) oraz Francji (462 tys.).
_
Z pełnymi statystykami na temat europejskiego rynku można zapoznać się na stronach stowarzyszenia EHPA.
Źródło wykresów i wypowiedzi: PORT PC
Zdjęcie: Virrage Images / Shutterstock.com