Udostępnij

Rekordowy średni poziom CO2 w atmosferze. „Nie ma oznak spowolnienia, nie mówiąc już o spadku”

25.11.2019

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), będąca jedną z instytucji ONZ, opublikowała w poniedziałek raport, z którego wnioski nie są optymistyczne z punktu widzenia walki z kryzysem klimatycznym. Uśredniony poziom dwutlenku węgla w 2018 roku był wyższy niż w poprzednim o wartość porównywalną z dotychczasowym wzrostem. Sekretarz generalny WMO mówi dziennikarzom wprost, że dla dobrobytu przyszłych pokoleń musimy zwiększyć poziom ambicji.

Z opublikowanego w poniedziałek raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) wynika, że uśrednione globalne stężenie dwutlenku węgla w atmosferze w roku 2018 wyniosło 407,8 cząstek na milion (ppm), podczas gdy w 2017 wynosiło ono 405,2 ppm. Zaobserwowany wzrost zawartości CO2 jest porównywalny ze wzrostem odnotowanym przed rokiem, co stawia w złym świetle światowe wysiłki na rzecz ograniczenia emisji tego gazu. Wzrost ten (ok. 2,6 ppm) jest także wyższy niż średni roczny wzrost stężenia CO2 w atmosferze z lat 2005-2015, który wynosił 2,06 ppm.

„Nie ma oznak spowolnienia, nie mówiąc już o spadku, pomimo wszystkich zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatu. Musimy zwiększyć poziom ambicji ze względu na przyszły dobrobyt ludzkości” – powiedział Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”. „Warto przypomnieć, że ostatni raz na Ziemi porównywalne stężenie dwutlenku węgla miało miejsce 3-5 milionów lat temu. Wtedy temperatura była o 2-3 st. C wyższa, natomiast poziom morza o 10-20 metrów wyższy niż teraz” – podkreślił Taalas.

Według dominującego w nauce o klimacie stanowiska, za wzrost stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze – do których należy dwutlenek węgla – odpowiada działalność człowieka, a intensyfikacja tego procesu nastała wraz z industrializacją (a stricte: kolejno wraz z pierwszą i drugą rewolucją przemysłową).

Jak przebiegał wzrost koncentracji CO2 w atmosferze Ziemi można prześledzić na animacji opublikowanej przed kilkoma dniami przez WMO:

Warto w tym miejscu przypomnieć, że – jak informowaliśmy w maju tego roku – w stacji badawczej Mauna Loa na Hawajach odnotowano stężenie CO2 równe 415 ppm, co jest przesłanką ku temu, że w przypadku uśrednionych wartości kolejny rok z rzędu nastąpi wzrost.

Wspomniane Porozumienie Paryskie zakłada, że ludzkość podejmie się znaczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w ciągu najbliższych dekad – tak, by nie dopuścić do wzrostu średnich temperatur na Ziemi powyżej 1,5 st. Celsjusza względem czasów sprzed rewolucji przemysłowej. Zdaniem m.in. badaczy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu (PIK) wykonanie założeń dokumentu wiązałoby się z obniżeniem stężenia CO2 w atmosferze do poziomu 350 ppm. [Więcej na temat koncentracji CO2 w atmosferze, przy okazji pomiarów w Mauma Loa, pisaliśmy tutaj.]

 

Z raportem  Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Nico Garstman Photography

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.