Udostępnij

Dowiemy się, jak bardzo trują stare busy i samochody z wyciętymi DPF-ami. Czy rząd pozwoli wykorzystać wiedzę?

10.06.2019

Dziś w Krakowie ruszyły pierwsze w Polsce badania remote sensing [więcej przeczytacie TUTAJ], które są wynikiem inspiracji i starań Krakowskiego Alarmu Smogowego. Staraliśmy się o nie, ponieważ pozwolą poznać strukturę zanieczyszczeń komunikacyjnych. Będziemy wiedzieć między innymi za jaką część zanieczyszczeń odpowiadają stare busy i stare diesle codziennie wlewające się do Krakowa.

To badania, które pomogły wytropić #Dieselgate. Wszystko dlatego, że dzięki nim można dowiedzieć się, jakie są realne zanieczyszczenia emitowane przez różne pojazdy. Pozwoliły więc stwierdzić, że wyniki uzyskiwane w laboratoriach koncernów motoryzacyjnych, nijak się mają do rzeczywistości. Na przykład w Londynie dzięki tego typu badaniom odkryto, że słynne czerwone piętrowe autobusy oraz czarne taksówki na niektórych ciągach komunikacyjnych są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza. Co skłoniło miasto do tego, by właśnie na tych pojazdach skoncentrować swoją uwagę i zadbać o ich zmianę na pojazdy niskoemisyjne oraz elektryczne.

Na naszym podwórku będzie to bardziej narzędzie, które pozwoli stwierdzić, ile samochodów porusza się z wyciętymi DPF-ami, a także jak na powietrze wpływają stare busy. To wiedza, która jest niezbędna przy wytyczaniu stref czystego transportu i określenia ich koniecznego zakresu oraz charakteru w oparciu o realne potrzeby. O ile oczywiście będzie się je wreszcie dało wytyczać w sensowny sposób, bo obecnie nawet jak będziemy wiedzieć, gdzie strefy powinny być, to nie ma możliwości tworzenia ich na wzór tych miast europejskich, gdzie rozwiązanie się sprawdziło.

Nie pozwala bowiem na to polskie prawo. Na co wskazujemy nie tylko my jako Polski Alarm Smogowy, ale też Najwyższa Izba Kontroli. Obecnie wprawdzie toczą się prace legislacyjne związane z ich wprowadzeniem, ale obserwując ich przebieg, nie można być optymistą. Jak na chwile obecną – mimo licznych apeli – brakuje bowiem w rządzie skutecznych adwokatów tej zmiany. Co może dziwić, bo chodzi jedynie o stworzenie możliwości wprowadzenia takich rozwiązań dla tych miast, które widzą i rozumieją taką potrzebę. Tymczasem opór wobec umożliwiających to nowych przepisów jest tak wielki, jakby chodziło o obowiązek ich wdrażania.

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.