Udostępnij

Rewolucja w magazynowaniu energii? Naukowcy chcą wykorzystać do tego… cegły

24.08.2020

Biotechnologia może przyczynić się do rewolucji w magazynowaniu energii – a przynajmniej tak twierdzą badacze, którzy pracują nad konkurencją dla akumulatorów litowo-jonowych. Dzięki odpowiedniej modyfikacji energia może być magazynowana… w cegłach.

Cegła to wynalazek znany ludzkości od co najmniej kilku tysięcy lat. Zdaniem naukowców z Washington University w St. Louis może jednak przysłużyć się także magazynowaniu energii, co w dobie nowych technologii staje się coraz pilniejszą potrzebą. Pomóc w tym mają chemiczne właściwości popularnych cegłówek, które dzięki współczesnej biotechnologii pozwalają odkryć nowe możliwości.

Czytaj także: Recykling baterii aut elektrycznych – jak wpływa na środowisko i czy się opłaca?

Wyniki swoich prac naukowcy opisali w czasopiśmie „Nature Communications„.

Rozwijając koncepcję „energetycznej” cegły naukowcy oparli się na właściwościach związanych z porowatą strukturą powierzchni. Dzięki zaaplikowaniu tam nanowłókien przewodzącego tworzywa sztucznego (zwanego PEDOT) możliwe staje się magazynowanie energii w cegłówce, stanowiącej wówczas rodzaj superkondensatora.

Pierwsze zmodyfikowane cegły są w stanie zasilić – na razie – niewielką diodę, jednak naukowcy zapowiadają pracę nad poprawą gęstości energetycznej. A tym, co przemawia na korzyść nowego pomysłu, są niższe koszty produkcji, w porównaniu z popularnymi dziś akumulatorami litowo-jonowymi. Inną zaletą ma być szybszy czas ładowania, a także dłuższa żywotność.

„Ta technologia jest znacznie tańsza niż akumulatory litowo-jonowe” – powiedział „Guardianowi” Julio D’Arcy, współautor badań. „To byłby zupełnie inny świat i nie usłyszałbyś więcej słów 'bateria litowo-jonowa'” – mówi naukowiec.

Wciąż jednak jesteśmy daleko od chwili, w której nowy sposób magazynowania energii mógłby zostać dopuszczony do masowej sprzedaży.

Dziś naukowcy z St. Louis mogą się pochwalić bowiem gęstością energetyczną zbliżoną do 1 proc. akumulatora litowo-jonowego. Twierdzą jednak, że są w stanie wkrótce poprawić tę właściwość dziesięciokrotnie.

_

Ze szczegółami dotyczącymi projektu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/bogdanhoda

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.